Bilişim Teknolojileri

Semantik Web Nedir?

SSS

Ediz AYYILDIZ,
Editör

10 Şubat 2020 12:19:28
0Yorum
97Okunma

Semantik Web, Türkçe karşılığı anlamsal ağ anlamına gelir. Makineler tarafından kolayca işlenebilecek şekilde ilişkilendirilmiş bir veri ağıdır. Mevcut World Wide Web’in genişletilmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. Web’de yer alan içeriklerin yalnızca insanlar tarafından değil, yazılımlar tarafından da basitçe anlaşılabilmesini sağlar. Böylece söz konusu olan yazılımların verileri birleştirmesi, bulması ve paylaşması sağlanıyor. Semantik Web, World Wide Web Konsorsiyum (W3C) tarafından yaratılmıştır.

Semantik Web gelişen bir internet eklentisidir. Bu kavram ilk olarak 2001 yılının Mayıs ayında bir dergide yayınlanan makale ile ortaya çıkmıştır. Yazılımların işini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Normal kullanıcılar için faydaları bulunuyor. Arama sonuçlarında daha doğru verilere ulaşarak iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamamızı sağlıyor.

Semantik Web’in Amacı

Bilgisayar programlarının veya web botlarının verileri, aramasını, keşfetmesini, toplamasını, değerlendirilmesini ve işlemesini sağlar.
Temel amacı, kullanıcıların daha az çabayla bilgi arama, keşfetme, paylaşma ve katılmalarını sağlamak için mevcut Web'in evrimini tetiklemektir. İnsanlar Web'i, çevrimiçi bilet rezervasyonu, farklı bilgileri arama, çevrimiçi sözlükleri kullanma vb. gibi birden fazla görevi yürütmek için kullanabilirler. Makineler tarafından değil, insanlar tarafından okunabilir. Semantik Web, verilerin makineler tarafından hızlı bir şekilde yorumlanabileceği ve Web'de bulunan bilgileri keşfetme, karıştırma ve üzerinde işlem yapma ile ilgili çok sayıda sıkıcı görev gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir gelecek vizyonu olarak kabul edilebilir.
Semantik Web, makinelerin anlamlarına bağlı karmaşık insan isteklerini hızlı bir şekilde anlamalarını ve bunlara tepki vermelerini sağlayan bir süreçtir. Bu tür bir anlayış, uygun bilgi kaynaklarının semantik olarak yapılandırılmasını zorunlu kılar, bu da zor bir iştir.

Semantik Meta Veriler: Mevcut Web'i Etiketleme

Semantik Meta Veriler, anlamlarını daha iyi açıklamak için normal Web sayfalarına eklenen semantik etiketler anlamına gelir. 
Bu tür meta veriler, anlamsal ölçütlere göre Web sayfaları bulmayı çok daha kolaylaştırır. Potansiyel belirsizlikleri giderir ve Paris'i (Fransa'nın başkenti) aradığımızda Paris Hilton hakkında sayfalarla karşılaşmamamızı sağlar.

Web sayfasının konusu ile karşılık gelen sayfa veya belge arasında iyi belirlenmiş bir ilişki kurmak istiyorsak, yapılandırılmış veri meta veri şemalarından birini kullanmak en iyisidir. Şu anda, bu tür en popüler şema, Google, Yahoo, Microsoft ve Yandex tarafından kurulan Schema.org'dur. Yapılan bir araştırmaya göre 2015 yılında web sayfalarının %30'u Semantik Meta Verileri içeriyordu

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER