SEO Optimizasyon

Search Engine Optimization Nedir?

15 Nisan 2015 17:53:33
0Yorum
3562Okunma

Search Engine Optimization kısaltması ile SEO, Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Günümüzde çok büyük bir reklam aracı olarak kullanılmaktadır ve gün geçtikçe rekabet artmaktadır.

SEO nedir?

Arama motorlarında hedeflediğiniz kelimeler ile web sitenizin üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların geneline verilen isimdir. Bu çalışmalar yüzeysel olarak yapılabileceği gibi çok daha detaylı bir şekilde de yapılabilir. Bir kelime de üst sıralarda çıkmanız o kelimenin rekabet durumuna göre değişebilmektedir. Genel kapsamlı kelimelerde hedefi çok yüksek tutmamanız gerekir. Bu tip kelimelerde üstünlük çoğunlukla herkesçe tanınan markalarda olmaktadır. Ancak hedef kitlenizi küçülterek bir kelime hedeflersiniz yapılacak bazı çalışmalar sonrası önünüzde çok büyük engeller kalmayacaktır.

SEO neden önemlidir?

SEO çalışmaları günümüzde büyükten küçüğe birçok firma tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi ise SEO çalışmalarının satışlara ve talebe çok büyük bir etkisi olmasıdır. Bu durumun sebebi ise her geçen gün internet kullanıcılarının sayısı artması ve her yaştan insanın alacağı ürünü veya hizmeti önceden internetten araştırmasıdır. İnsanların arama motorlarındaki arama sonuçlarına bakış açısı genellikle en üstte çıkan firmalar daha iyidir yönündedir. Aslında bunun çokta bir ilgisi bulunmuyor. Doğru bir SEO çalışmasıyla sizden çok daha iyi firmaların üzerine çıkabilir ve potansiyel müşterilerinizde bu izlenimi yaratabilirsiniz.

Özellikle bir e-ticaret firması iseniz SEO çalışmalarına daha çok önem vermeniz gerekir. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler önceliği ilk iki sayfaya veriyor. İki sayfadan ilerisine pek bakmıyorlar. Kendi açınızdan düşünürseniz aradığınız şeyi genellikle ilk sayfada bulursunuz. Diğer sayfaları çok fazla incelemezsiniz. İşte bu gibi sebepler nedeniyle SEO çalışmalarına önem vermeli ve aşırıya kaçmayan hedefler belirleyerek gerçekleştirmeye çalışmalısınız. E-ticaret sitenizin ismini öğrenip gelenler dışında arama motorlarında arama işlemi yaparak sizi bulan kişilerde satışlarınızı arttıracaktır.

SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ziyaretçiler için içerik hazırlamanız ve bu içerikleri hazırlarken tamamen özgün olmanızdır. Özgün olmaktan kasıt; başka sitelerdeki içerikleri aynen kopyalayıp kendi sitenizde paylaşırsanız size zararı olduğu gibi içeriği aldığınız siteye de fayda sağlayacaktır. Yanlış yaptığınız bazı adımlar sitenizin ceza almasına bile neden olabilir. Bu sebeple SEO çalışmaları çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER