SEO Optimizasyon

SEO ve Hit İlişkisi

15 Nisan 2015 17:56:32
0Yorum
3269Okunma

Bu yazımızda sizlere bir web sitesi için kullanıcı ve arama motorlarının gözünde kaliteli bir site olarak tanımlanması için yapmanız ve uygulamanız gereken SEO ipuçları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bu ipuçlarında en önemli etkenlerden biri olan site hit-trafik sistemini inceleyeceğiz. Hit ve trafik konusunu seçmemizin nedeni; Bir internet sitesinin arama motorlarını tarafından kaliteli olarak algılanması için, öncelikle site ziyareti ve ziyaretçilerin sitede geçirdiği sürenin SEO için olan önemini bilmenin SEO çalışmalarınızı yaparken merak eden kişilere çok büyük avantajlar kazandıracak olmasıdır.

Hit yani sitenizin aldığı trafik geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte SEO açısından büyük faydalar sağlayacaktır ve web sitenizin içeriklerinin arama motorları tarafından kaliteli olarak algılanmasını sağlayacaktır. Kısacası site hitiniz- trafiğiniz SEO çalışmanızda anahtar noktanız olmalıdır.

Ziyaretçilerin sitenizin SEO’su açısından önemi nedir?

Web sitenizi ve içeriklerinizi ne kadar fazla kişi ziyaret ederse arama motorları sitenizin sıralamasını yükseltecektir. Tabi ki bu ziyaretçilerin bot değil gerçek ziyaretçiler olması gerekmektedir. Sahte trafiği arama motorları algılamakta ve sitenizin sıralamasını düşürmektedir. Daha fazla ziyaretçi kazanabilmek için dikkat çekici ve özgün içerikler paylaşmalı ve site içi navigasyonla ziyaretçilerinizin web sitenizde uzun süre vakit geçirmesini sağlamalısınız.

Arama motorları ziyaret sayısının yanında her bir ziyaretçinin web sitenizde ne kadar süre geçirdiğini de kontrol etmekte ve sıralamasını bu şekilde gerçekleştirmektedir. Web sitenize saatte 500 kişi girdiğini varsayın ancak en uzun oturum süresinin 10 saniye olduğunu düşünün. Bu size faydadan çok zarar sağlayacaktır. Bu sebeple trafiği arttırmak için hilelere başvurmak yerine gerçek takipçiler kazanmaya çalışın. Kaliteli içerik ürettikçe hedef kitleniz tarafından site trafiğinizin arttığını görebilirsiniz.

Bunu nasıl yapabiliriz?

Bunun için ilk önce, yapacağınız web sitesi için araştırmalar yaparak arama motorlarında ayni tarzda olan tüm sitelerden farklı kılmak için yola koyulmalısınız.

Farkı yaratmanın ilk yolu özgün olmaktır; sitemizde yayımlayacağımız tüm konuları kendi yorumunuzla özgünce yazmalısınız ve yaptığınız iste iddialı olmanız size her zaman kazandıracaktır.

Sitenizi bu şekilde kurup ve/veya kurdurduktan sonraki geriye kalan konu artık günümüz internet kullanıcılarından çoğumuzun bildiği Meta-Tag düzenlemesi ve site içi SEO işlemleridir.

Bu işlemlerde tamamlandıktan sonra sitemizin arama motorlarındaki yükselmesi ile ilgili tek konu doğru kitleden ziyaretçileri çekmek ve bu ziyaretçilerin sitemizde zaman geçirmesini sağlamaktır.

Arama motorları artık backlink vb. durumlardan çok kullanıcıların web sitenizin beğenip beğenmediğine dikkat ediyor ve sıralamasını çoğunlukla buna göre yapıyor. SEO çalışmalarında hit konusuna önem vermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bu içerik 29.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER