E-Ticaret

Sosyal Medyadan Yurtdışına Ürün Satmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

29 Temmuz 2019 14:19:14
0Yorum
409Okunma

Sosyal Medyadan Yurtdışına Ürün Satmak konusunda özellik ile çalışmalar devam etse de ödeme alma konusunda tam bir sistem oturmadığı için şu an genelde iç pazarla sınırlı kalınmakta. Günümüzde sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak kolay bir işlem gibi gözükse de şu aşamada sipariş sosyal medyadan ama satış işlemi daha çok e-ticaret sitesinden ilerlemekte.

İnternetten Yurtdışına Ürün Satmak en kolay ihracat yollarından biridir gelinen aşamada. Fuarlarda dolaşıp tanıtım ajanslarına yüklü miktarlarda masrafa girmeden sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak gayesi ile de olsa aslında sosyal medyanın tanıtım gücünü kullanarak müşteri talebi oluşturulabilir ve bunu kolaylıkla e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz. Tamam sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak amacı ile hareket edebilirsiniz ama bunun süreç içerisinde e-ticaret sitenizin tanıtımına everildiğine kendi gözleriniz ile şahit olacaksınız. Sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak adına oldukça fayda görebilirsiniz ama unutmayalım sosyal medya kitlelere ulaşmanın en kolay yollarından birisi olsa da satış aşamasına gelindiğinde insanlar e-ticaret siteleri gibi kurumsal yerlerin verdiği güven üzerine alışveriş yapmakta.

Yurtdışına Ürün Satmak İstiyorum Forum

Yurtdışına Ürün Satmak İstiyorum Forum larını kontrol ettiğinizde o kadar çok teknik terim kullanılır ki ihracat erbaplarını bile sıkacak boyutta.

Bu nedenle forumlardan fikir sahibi olmaya çalışıp konudan daha fazla soğumamak adına işin içerisinde uygulamalı bir şekilde öğrenmeye çalışmak en sağlıklısıdır.

Yurtdışı Satış Siteleri

Yurtdışı Satış Siteleri dediğimizde aklımıza ilk gelen Amazon.com, Ebay.com ya da Alibaba.com gibi platformlar ki bu tip platformlarda mağaza olarak yer almak sadece satış anlamında değil reklam anlamında da inanılmaz iyi etkilere yol açar.

Uluslararası olarak e-ticaret kullanıcısının profili ve davranış alışkanlıkları birbirine benzer. Sizi Amazon.com üzerinden satış yaparken zorunluluk gereği yayınlanan resmi mağaza bilgilerinizden kontrol eder ve internet aracılığı ile eğer kurumsal bir e-ticaret sitenizi fark eder ise satın almayı Amazon.com platformu üzerinden dahi yapsa tıklanma oranınızı yükselterek SEO sürecinize inanılmaz katkılar sunar.

Yurtdışına Ürün Satmak Vergi konusu oldukça karmaşık gibi gözüken ama aslen tamamen mantığı anlaşıldığında basit bir işlem sürecidir. Türkiye’de vergi mükellefi iseniz tamamen buradaki vergi hukukuna tabisiniz.

Yurtdışına Ne Satabilirim

Yurtdışına Ne Satabilirim konusunda da şahsen bir araştırma yaptığım ve fikir yürüttüğüm için yönlendirici olmadan objektif bir göz ile ancak şunu söyleyebilirim. Sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak olsun e-ticaret sitesi üzerinden satmak olsun ürünü göndereceğiniz araç kargodur. Kargo da kolay zarar görmeyecek ve gıda dışı pahada ağır yükte hafif ürünlerin satışını tercih etmek en mantıklısıdır. Aşağıda en çok ihraç edilen ürün kalemlerimiz sırası ile yer almaktadır.

 1. Otomobiller
 2. Altın (işlenmemiş)
 3. Kamyonlar
 4. Kuyumculuk
 5. Otomobil parçaları / aksesuarları
 6. İşlenmiş petrol yağları
 7. Tişört, yelek (örme veya tığ işi)
 8. Demir veya alaşımsız çelik çubuklar
 9. Kadın giyim (örgü veya tığ işi olmayan)
 10. İzoleli tel / kablo
 11. Halılar, diğer tekstil yer döşemeleri
 12. Buzdolapları, derin dondurucular
 13. Formalar, kazaklar (örme veya tığ işi)
 14. Pistonlu motor parçaları
 15. Toplu taşıma araçları
 16. TV alıcıları / monitörleri / projektörleri
 17. Erkek takım elbiseleri, pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)
 18. Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelik ürünleri
 19. Muhtelif mobilya
 20. Çeşitli fındık

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Yen işe başlayan bir genç bir aylık çalışma sürecinin sonunda ilk maaşını almak için bankamatiğe gittiğinde anlaştıkları maaşın 250 TL üzerinde bir ücret yatırıldığını görmüş. Hiç sesini çıkartmadan, sevinerek maaşı çekmiş.

Aradan bir ay daha geçmiş. Tekrar maaşını çekmeye gitmiş, bakmış bu seferde 100 TL eksik yatmış. Hemen muhasebeye gidip itiraz etmiş. “Neden maaşım eksik yattı.” diye sormuş.

Bunun üzerine muhasebeci zaten kendince haksız gördüğü bu itiraza karşılık ders vermek adına, “Neden geçen ay 250 TL fazla para yatırdığımızda itiraz etmediniz de şimdi eksik yatınca itiraz ediyorsunuz?” diye sormuş.

Uyanık genç sakince cevap vermiş, “Prensibimdir, ilk hatayı her zaman affederim.”

Ticaret yukarıdaki örnekte olduğu gibi çalışan olarak da öğrenilebilecek bir konudur. Ticaret ve ihracat iş içerisinde öğrenmesi en etkili alandır ki sosyal medyadan yurtdışına ürün satmak bunun için bir başlangıç noktası olarak kullanılabilir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER