Web Tasarım

Statik Web Sitesi

16 Nisan 2015 15:47:18
0Yorum
2419Okunma

Statik web sitesi içeriklerin güncellenmediği, herhangi bir yönetim paneline bağlı olmayan web siteleridir. Genellikle ana web sitesine SEO desteği sağlamak amacıyla oluşturulan mikro sitelerdir.

Dinamik web sitelerinde yazılım firması tarafından size sunulan yönetim panelini kullanarak içerik ekleyebilir ve var olan içerikleri düzenleyebilirsiniz. Böylece web siteniz güncel kalır ve arama motorları tarafından ön sıralara çıkarılırsınız. Arama motorlarının en çok dikkat ettiğini noktalardan biriside web sitesinin güncel olması ve içeriklerinin sürekli yenilenmesidir. Eğer tek bir web sitesi sahibi olmayı düşünüyorsanız ve arama motorlarında hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile ön sıralara çıkmak istiyorsanız statik web sitesi sahibi olmanızı kesinlikle önermeyiz. Statik web siteleri ancak ana web sitesine destek amaçlı kullanılmalıdır. Destek amaçlı ifadesini açacak olursak örneğin bir giyim firmasısınız ve ana e-ticaret sitenizde bu ürünlerin satışını yapıyorsunuz. Size SEO konusundan destek olması için statik bir web sitesi kurarak ayrı bir alan adına atarak (alan adının konuyla ilgili olması önerilir)ana e-ticaret sitenize bu statik sayfadan link verebilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenize backlink sağlamış olursunuz aynı zamanda tesadüfen kullanıcıların karşısına statik web sayfanız çıktığında e-ticaret sitenize yönlendirilerek müşteri kazanma olasılığınızda artar.

Statik web sitelerinde değişiklik yapılamaz diye bir kural yok ancak bir içerik yönetim paneline bağlı olmadığı için içerik eklemek oldukça uğraştırıcı ve zaman kaybettiren bir işlem olacaktır. Aynı zamanda statik web sayfası üzerinde değişiklik yapmak isterseniz mutlaka HTML ve CSS bilginiz olmalıdır aksi takdirde bu web sayfasında düzenleme yapmanız imkansız olacaktır.

Müşterilerimize önerimiz dinamik bir web sitesi sahibi olmalarıdır. Böylece yönetim panellerinden istedikleri an web sayfalarında istedikleri güncellemeleri yapabilirler.

Statik web sayfaları herhangi bir kullanıcı paneline sahip olmadığı için programlama bilgisi gerektirmez. Bu nedenle dinamik web sitelerine göre fiyatları çok daha uygundur. Bir web tasarımcıya statik bir web sitesi yaptırdığınızı varsayalım. Adres bilgilerinizde bir değişiklik yapmak istediniz. Web sitesini yapan kişiye ulaşmanız gerekecektir. Hosting ücretini ayrı yere, alan adı ücretini ayrı yerlere ödemeniz gerekecektir. Bu da uğraştırıcı bir işlemdir. Ancak kurumsal firmalarla çalıştığınızda bu işlemleri tek noktadan halledebilir ve zaman kaybetmezsiniz.

Bu içerik 19.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER