E-Ticaret

Suudi Arabistan’a Ürün Satmak

17 Ekim 2018 16:30:17
0Yorum
11071Okunma

Suudi Arabistan’a ürün satmak, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki dış ticaret hacmi 5 milyar doların üzerindedir. İki ülke arasında son yıllarda karşılıklı yatırım ortamı da oldukça gelişmiştir.

Peki, Suudi Arabistan’a ürün satmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Suudi Arabistan’a ürün satmanın en basit ve kolay yolu e-ihracat’ tır. Türkiye’de e-ticaret pazarı oldukça büyüktür, fakat Suudi Arabistan’da oldukça zengin bir ülkedir. Bu zengin ülkenin e-ticaret pazarı da oldukça büyük bir pazardır. Herkes Suudi Arabistan’a ürün satmak istemektedir, ancak e-ihracat hakkında ve mikro ihracat hakkında bilgi sahibi olunmadığı için karışık geliyor, aslında çokta karışık bir yapısı bulunmamaktadır. Kolayca Suudi Arabistan’a ürün satabilirsin. 
 

Suudi Arabistan’ı biraz tanıyalım

Suudi Arabistan resmî adıyla Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı’ da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu’ da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir.

Suudi Arabistan, İslam’ın kutsal beldelerini ve doğuş topraklarını yönetimi altında tutan bir devlet olduğundan bütün dünya Müslümanlarının gündeminde olan bir devlettir. Hac ve umre için bu devletin vizesine ihtiyaç duyulması sebebiyle bu ibadetlerini yerine getirmek isteyenlerin zorunlu olarak bu devletle bir irtibatları da oluyor. Dünyaya "şeriatla yönetilen ülke" olarak lanse edildiğinden dolayı da sık sık tartışmalara konu olmaktadır.

Suudi Arabistan'da kullanılan resmî para birimi, Suudi Arabistan riyali ya da sadece riyal, dır ve ana dili Arapçadır.
 

Arapça E-Ticaret Sitesi - Arapça İnternet Sitesi

Suudi Arabistan’a ürün satmak için Arapça E-Ticaret Sitesi oluşturmamız birinci önceliğimiz olmalıdır. Suudi Arabistan’da Arapça oldukça yaygın kullanılmaktadır. Diğer diller Türkçe, İngilizce, Almanca vs. kullanılsa da yaygın değildir. Bu yüzden Suudi Arabistan’a mal satmak istiyorsan e-ihracat sitesi Arapça olmalıdır. Türkiye’de ana dili Arapça olan çok sayıda Arap kökenli insanlar yaşamakta, çeviri ve Arapça dilinde personel istihdam etmekte düşünülebilir.
 

Suudi Arabistan’a Ne Satabilirim

Suudi Arabistan’a birçok grupta ürün satışı yapmak mümkündür. Suudi Arabistan’a ne satabilirim diye düşünüyorsan sana bir kolaylık sağlamak isteriz ülkemizde ne satıyorsan Suudi Arabistan’a onu satabilirsin. Suudi Arabistan’a ürün satmak için bir arayış içerisinde olmana gerek yok Türkiye’de üretmiş olduğun veya satmış olduğun ürünleri Suudi Arabistan’a satabilirsin.

Suudi Arabistan’a yoğun olarak satabileceğin ürünler;

Suudi Arabistan’da çoğunluk iki yılda bir halı değiştiriyor ve Türk halılarını oldukça seviyorlar. Halı ihracatımızın yüzde 20’sini Suudi Arabistan’a yapıyoruz. Ev eşyaları, ev aksesuarları ilk sırada gelmektedir. Bayan Giyim, Bay Giyim, Hediyelik Eşya, Takı – Aksesuar, Ev Tekstili, Ev Aksesuarları, Organik Ürünler, Kurutulmuş Gıda, Bakliyat, Zeytin, Zeytinyağı, Sağlık ve Güzellik Ürünleri, Temizlik Ürünleri, Bebek – Çocuk Ürünleri, Deri Ürünleri, Optik Ürünleri, Doğal Sağlık Ürünleri, Endüstriyel Ekipmanlar, Yapı Malzemeleri

Anlaşılacağı gibi bugün ülkemizde elektronik ortamda satmakta olduğumuz hemen hemen her ürünü e-ihracat ile Suudi Arabistan’a satmak mümkündür.
 

Suudi Arabistan’a Toptan Ürün Satmak

Suudi Arabistan’a toptan ürün satmak istiyorsan “b2b e-ihracat” yazılımını kullanman yeterlidir. B2B e-ihracat paketi ile Suudi Arabistan’a toptan ürün satmak, Suudi Arabistan’da bayi kanalları oluşturmak, oldukça kolaydır. Suudi Arabistan’a toptan ne satabilirim diye bir düşüncen varsa yukarıda belirttiğimiz “Suudi Arabistan’a yoğun olarak satabileceğin ürünler” kategorilerindeki tüm ürünleri toptan olarak b2b e-ihracat yazılımı ile satabilirsin.
 

Türkiye’den Suudi Arabistan’a en çok satılan ürünler

Türkiye’den Suudi Arabistan’a e-ihracat kanalıyla en çok satılan ürünler arasında ev tekstil ürünleri yer almaktadır. Ama bu sizi olumsuzluğa düşürmesin, hemen hemen artık her ürünün küresel pazarda birçok alıcısı bulunmaktadır. Sende e-ihracat yaparak Suudi Arabistan pazarına kolayca girebilir, ürünlerini Suudi Arabistan pazarına daha fazla kar marjı ile satabilirsin.

 • Halı
 • Ev Tekstili,
 • Ev Aksesuarları,
 • Bayan Giyim,
 • Bay Giyim,
 • Hediyelik Eşya,
 • Takı – Aksesuar,
 • Organik Ürünler,
 • Kurutulmuş Gıda,
 • Bakliyat,
 • Zeytin - Zeytinyağı,
 • Sağlık ve Güzellik Ürünleri,
 • Temizlik Ürünleri,
 • Bebek – Çocuk Ürünleri,
 • Deri Ürünleri,
 • Optik Ürünleri,
 • Doğal Sağlık Ürünleri,
 • Endüstriyel Ekipmanlar,
 • Yapı Malzemeleri
   

Suudi Arabistan’a e-ihracat nasıl yapılır?

Suudi Arabistan’a e-ihracat oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gümrük işlemleri ile uğraşmadan mikro ihracat ile ürünlerini kolayca Suudi Arabistan’a satabilirsin. Peki, Mikro ihracat kısaca nedir? Yurtdışına yapılan ürün satışı 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen ihracat işlemlerine mikro ihracat denir. Genellikle e-ihracat modellerinde ağırlıklı kullanılmaktadır.

Suudi Arabistan’a e-ihracat yapabilmen için ihtiyacın olanlar;

Suudi Arabistan’a ürün satışı yapabilmen için ihtiyacın olan iki şey var, bu iki önemli konuyu çözdükten sonra hemen Suudi Arabistan’a satışa başlayabilirsin. Artık Suudi Arabistan’a ürün satmayı gözümüzde büyütmeyelim teknoloji bize birçok kolaylık sağlamaktadır. E-ihracatta bu kolaylıklardan bir tanesidir.

 • Suudi Arabistan’a e-ihracat yapmak için öncelikle iyi bir Arapça e-ihracat yazılımı ihtiyacın var. E-İhracat yazılımı ile hemen Suudi Arabistan’a satışa başlayabilirsin.
 • İkinci ihtiyacın olansa Suudi Arabistan’a sattığın ürünleri gönderebileceğin kargo şirketi ile anlaşma yapmak.
   

Suudi Arabistan’a e-ihracat kargo - Suudi Arabistan’a Mal Göndermek

E-ihracat kargo çözümü, Suudi Arabistan’a satışını yaptığın ürünleri mikro ihracat modeli ile kargo şirketleri ile gönderebilirsin. Mikro ihracat sadece gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından yapılmaktadır. Bu, e-ihracat kargo firmaları ile Suudi Arabistan’a satış yaptığın ürünleri gümrük işlemleri ile uğraşmadan gönderebilirsin.
 

Suudi Arabistan e-İhracat sitesi

Suudi Arabistan’a e-ihracat yapmak için kurulacak Arapça e-ihracat sitesi oldukça profesyonel olmalıdır. Arapça çevirilerine dikkat etmeli ve yazım hatası yapılmamalıdır.

 • Arapça e-ihracat sitesi, içeriği zengin olmalıdır. 
 • Ürün görselleri kaliteli ürün içerik metinleri açıklayıcı olmalıdır.
 • Arapça e-ihracat sitesi, tüm cihazlara uyumlu olmalıdır. Mobil cihazlara duyarlı bir e-ihracat sitesi daha fazla Arap müşteri demektir.
 • Arapça e-ihracat sitesi, hızlı ve güvenli olmalıdır.
   

Suudi Arabistan’dan e-ticaret sitesi üzerinden ödeme almak

Bankaların ve ortak ödeme kuruluşlarının Global sanal pos altyapı özellikleri ile Suudi Arabistan’ dan kredi kartı ile Suudi Arabistan para birimi riyal ile ödeme alabilirsin.

Global sanal pos altyapısı ile Suudi Arabistan ve Dünya’nın her yerine dövizle, Riyal, ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve Türk Lirası başta olmak üzere 15 farklı para birimiyle ürün satabilir ve döviz olarak kredi kartı ile ödeme alabilirsin. Bu sayede yerli e-ticaret firmaları uluslararası satış yapabildikleri için kârlılıklarını da arttırabiliyorlar.
 

Suudi Arabistan’a ihracat ve e-ihracat arasındaki fark

Uluslararası ticaret yaparken, uyulması gereken ve takip edilmesi gereken belli kurallar bulunmaktadır. İhracatta en çok para harcanan ve en uzun zamanı alan süreç gümrük işlemlerinin yapıldığı süreçtir. E-İhracatta bu sürecin normal ihracata göre pek çok avantajı bulunur.

İhracat ve e-ihracat arasındaki farkları aşağıdaki tabloyla özetleyebiliriz:

  İhracat e-İhracat
Ticaret Modeli İşletmeden işletmeye İşletmeden bireysel müşteriye
Gümrük beyannamesi Standart – gümrük müşavirlerine ihtiyaç vardır Kargo firmaları tarafından elektronik olarak düzenlenir
KDV’siz fatura Hazırlanır Hazırlanır
KDV iadesi Alınır Alınır
Alıcı ülkede gümrükleme süresi 2-7 iş günü 12-48 saat
Gümrükleme ve konsolidasyon imkanları Sınırlı Geniş, kolay uygulanabilir
İhracat operasyonları Detaylı Basit
İhracat süreci ve iş takibi Detaylı Basit
Satış öncesi ve sonrası maliyetleri Yüksek Ekonomik
Marka tescil sertifikası, belge tercümesi ve apostili, satıcı ve alıcı şirketin karnesi, hijyen sertifikası, laboratuvar analizi Genelde zorunlu Genelde gerek yok


KMK E-İhracat Yazılımı

KMK e-ihracat paketleri Suudi Arabistan’a ürün satmak için geliştirilmiştir. Arapça e-ihracat sitesi kurarak ister perakende, ister toptan satış yapabilirsin. KMK birçok e-ticaret modelinde e-ihracat sitesi kurmanı sağlamaktadır. İş modeline uygun e-ihracat paketini seçerek ihracat yapmaya başlayabilirsin.

KMK e-ihracat paketleri;

B2c e-ihracat paketi,

B2b e-ihracat paketi,

C2c e-ihracat paketi,

Mikro ihracat yapmak için en kolay ve en etkili yollardan biri olan e-ihracata şimdi KMK E-İhracat Paketleri ile kolayca başlayabilirsin.

Türk firmalarının Suudi Arabistan pazarına girmeleri artık e-ihracat modeli ile oldukça kolaydır. Yapılması gereken sadece Suudi Arabistan’daki pazarı anlayabilmek ve Suudi Arabistan pazarına uygun iş modelleri geliştirmek gerekmektedir. Türkiye’deki firmaların çoğu küresel pazarda aktif, çünkü ülkemize yapılan ekonomik saldırılar artık bunu zorunlu hale getirmiştir. Buna bağlı olarak ülkemizde ihracat büyük önem taşımakta ve resmi kurumların birçok teşviki bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’a ürün satmak Türk firmalarına büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajı kullanan firmalar daha büyük pazara ulaşarak, daha fazla satma imkânı bulmaktadırlar. Global pazara ürün satışı yapan firmalar yurt içine satmış olduğu aynı üründen daha fazla kazanmaktadır. Döviz kuru ile satış yapıldığı için kar marjı daha fazla olurken, yurt dışı satışa KDV uygulanmadığı için KDV oranı da aynı şekilde ihracat yapan Türk firmasına kar olarak kalmaktadır.

Sonuç olarak, bugün Suudi Arabistan pazarına açılmak için tam zamanı beklemenin bir anlamı yok herkes dünya pazarına açılmışken, sen neden bekliyorsun. Teknolojinin bize sunduğu avantajları işimize uygulamamız bizi başarıya ulaştıracaktır.

Suudi Arabistan’a ihracat yapmak istiyorum diyorsan tam zamanı, e-ihracat paketlerini incele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER