E-Ticaret

Ticaret Sitesi Kurmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

25 Ekim 2019 12:51:25
0Yorum
204Okunma

Ticaret Sitesi Kurmak internet ortamında alışveriş yapmanıza imkân sunacak bir elektronik ticaret (e-ticaret) faaliyetidir. Bu açıdan bakıldığında aslında birçok site çalışması internette yer alsa da profesyonel olarak ticaret sitesi kurmak ayrıca bir uzmanlık gerektirir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak içerisinde birden çok uzmanlık barındıran ve detay isteyen bir iştir. Bu nedenledir ki tam gün bu iş ile ilgilenen kurumsal yazılım firmaları mevcut. Özel bir yazılım yaptırmak birçok alanda size mahsus bir hareket alanı sunar ancak oldukça zaman, emek ve maliyet isteyen profesyonel bir çalışmadır. Bu nedenledir ki başlangıçta maliyetli bir sürece girmemek adına kurumsal yazılım firmasına profesyonel bir hazır paket ticaret sitesi kurmak en mantıklısıdır. İlerleyen süreçte hazır paket yazılım içerisinde müşteri talepleriniz yetersiz kalmaya başlar ise ya da maddi açıdan bu konuyu finanse edebilecek pozisyona geldiğinizde bir özel yazılım ticaret sitesi kurmak daha sağlıklı olur. Eğer özel bir yazılım yaptırmak isterseniz bunun olası maliyeti en az iki uzman yazılımcının üç aylık maaş ortalamasında olan 10.000$ civarında olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-Ticaret Sitesi Fiyatları ile ilgili hazır paketlerde ticaret sitesi kurmak isterseniz temel yazılım farklılıkları üzerinden fiyatlandırma aşağıdaki şekildedir.

 • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası. (1.000$-2.000$)
 • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı. (2.000$-4.000$)
 • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri. (4.000$-10.000$)

Ücretsiz Alışveriş Sitesi Kurmak

Ücretsiz Alışveriş Sitesi Kurmak açık kaynak yazılımlardan az bir maliyetle ancak profesyonellikten çok uzak ve tüketiciye güven vermeyen bir çalışmadır. E-Ticaret tüketicisinin çok kolay fark edebileceği şekilde bir basitlikte olduğundan maalesef rağbet görememektedir.

E-Ticaret Sitesi Fiyat Teklifi alırken en çok dikkat etmeniz gereken husus, ticaret sitesi kurmak istediğiniz yazılım firmasının sizinle çalışacağı süreç içerisinde sunacağı hizmetler ile ilgili açık bir şekilde bildirim yapmasıdır. Karşınıza ilerleyen süreçlerde sürpriz rakamlar çıkartılması durumunda hukuki dayanağınız olsun istiyorsanız kesinlikle yazılı matbu sözleşme imzalamanız şarttır. Bu anlamda fiyat teklifi dahil ticaret sitesi kurmak istediğiniz yazılım firması ile yaptığınız tüm yazışmaları saklamanız sizin açınızdan en sağlıklısıdır.

E-Ticaret Sitesi Örnekleri

E-Ticaret Sitesi Örnekleri ile ilgili tasarımsal ve yazılımsal açıdan birbirinden bağımsız başarılı çalışmaları aşağıda sıraladım.

 • www.motoryat.com
 • www.biokent.com
 • www.freevisiontr.com
 • www.moderntarih.com
 • www.zeqmoda.com
 • www.adiyorem.com.tr
 • www.qazzaq.com.tr
 • www.alaskakurkevi.com
 • www.mobilyabulsam.com
 • www.sekerogluonline.com.tr

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin’in, 1900’lü yıllarda yaptığı ve şu an Rodin Müzesinde bulunan Düşünen Adam heykeli, tüm dünyada felsefi düşünmenin simgesi haline gelmiştir. Zamanla pek çok kopyaları yapılan eser; Belçika, Almanya, Norveç, Japonya, Fransa, Danimarka gibi farklı ülkelerde müzeleri ve üniversitelerin bahçelerini süslemektedir ancak Türkiye hariç hiçbir ülkede, Düşünen Adam heykelini bir akıl hastanesinin bahçesine yerleştirmek, kimsenin aklına gelmemiştir. Ta ki, 1950’li yıllarda Türkiye’de, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bahçesindeki yerini alıncaya dek. Heykelin yapım hikayesi de en az bulunduğu konum kadar ilgi çekicidir. Düşündürücü bir şekilde, tedavi gören bir akıl hastasının başladığı heykel çalışması hasta eser ortaya çıktıkça gözlerdeki beğeniyi görüp yüksek ücret talep etmesi sonrası yarım kalıyor, ikinci bir akıl hastasının heykeli bitirdiği takdirde taburcu olma anlaşması yapması ile tamamlanabiliyor.

Gazeteciler hastane başhekimi Fahri Celal Göktulga’ya, bu heykelin bir akıl hastanesinin bahçesinde bulunmasının neyi ifade ettiğini sorarlar. Göktulga yarı şaka yarı ciddi gülümseyerek “Hastane dışındakilerinin durumu içeridekilerden daha kötü, bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor.” şeklinde yanıt verir.

Ticaret sitesi kurmak ya da bir şeyler kurmaktan bahsedince Rodin’nin hep aklıma gelen bir sözü, “Hiçbir şey icat edilmedi, yeniden keşfedildi.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER