E-Ticaret

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

19 Kasım 2019 13:13:37
0Yorum
941Okunma

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim belki de günümüzde Türkiye’de Google üzerinden en sık arama yapılan kelimelerden biridir. Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim dediğinizde uzun ve meşakkatli bir yolun başındasınızdır. Satacağınız ürün pek tabii ki önemli ama onun önüne geçen ürünü sizin sunumunuz. E-Ticaret sitesi günümüzün en etkili sunum yeri.

E-Ticaret Yapmak aslında geçmişten günümüze gelen ticari sürecin en modern şekilde yansımasıdır. Genel yanlış kanının aksine yazılım bilmeniz gerekmez. Temel ofis programlarını biliyorsanız ve aktif bilgisayar kullanıcısı iseniz sadece satış pazarlama alanında tecrübeli olmanız yeterli. Başlangıçta özel bir yazılım yüksek maliyetli olması ve sürükle bırak teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin yazılım bilmenizi gerektiren açık kaynak ücretsiz site kurulumlarının güven vermemesi sebebi ile hazır paket e-ticaret yazılımı almanız en sağlıklısıdır. Tabii hepsi ile eşgüdümlü Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim dediğinizde e-ticaret üzerinden çalışacaksanız eğer kargo gönderimine uygu ürünler tercih etmeniz gerekir. Örneğin, kırılgan olmayan ve gıda ise soğuk zincir gönderi istemeyen ya da yurtdışına e-ihracat yapacaksanız gümrük incelemesinden kolay geçebilecek ürünler üzerine çalışmalısınız.

E-Ticaret Fikirleri

E-Ticaret Fikirleri içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin politika olarak en çok desteklediği ayrıca teşvik ettiği e-ticaret şekli Alibaba.com örneğinden hareketle B2B (Business to Business – İşletmeciden İşletmeciye Toplu Ürün Satışı) yani temel hali ile B2C (Business to Consumer – İşletmeciden Tüketiciye Ürün Satışı) e-ticaret platformlarında yer alan üyelik oluşturma ve bayi satış ağı yönetimi de yapılabilecek aslen yurtdışına toplu ürün ihracını amaç edinen e-ticaret siteleridir.

Bu ve benzeri sitelerin ülke ekonomisine ciddi katkıları Alibaba.com örneğinde üretim kapasitesi yüksek yarı kapalı ekonomi olan Çin pazarını dünyaya açması ile vücut bulmuştur. Alibaba.com tüm dünya ülkeleri tarafından örnek alınmaya çalışmakta. Geçte olsa Türkiye’de bu konuda teşviklerle adımlar atmakta ancak üreticisi olmadığınız bir ürünün toplu satışını yapmak oldukça riskli bir iştir. Bu neden ile önce üretimi, teknolojide dahil çeşitlendirerek kalitelendirmemiz gerekir.

Ne Alıp Satabilirim

Ne Alıp Satabilirim dediğimizde fiyat endeksi belirleme lüksü olan üretici değilseniz ticaretin temel kuramı olan alırken kazanmanız lazım. Bu da hangi ürün olur ise olsun çok iyi bir pazar araştırması ve analizi yapmanızı gerektirir.

İnternetten Ne Satabilirim noktasında ise ürün kargoya uygun ve yasalsa neredeyse tüm ürün gamları e-ticaret e uygundur. Örneğin, fikir olarak geçtiğimiz ekonomik durağanlık döneminde işsiz kaldığınızı var sayalım. Krizi fırsata çevirmek adına sadece elinizde bilgisayarınız ile stoksuz e-ticaret yapmak adına üreticileri dolaşabilirsiniz. Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim şeklinde diyaloğa girdiğiniz üreticileri, eğer ürünlerini satabileceğinize ikna ederseniz tedarik zinciri yönetimi üzerinden oldukça az bir maddi risk ile iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Tahtakaleden Ne Alıp Satabilirim

Tahtakaleden Ne Alıp Satabilirim konusunda maalesef sanmıyorum ki olumlu bir tavsiye alabilin.

İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden Tahtakale'nin, ismini bölgedeki Bizans kalesinden aldığı öğrenildi ki bazı tarihi kayıtlarda Eiren kulesi olarak adlandırılan kale Tahtakale semtine ismini veriyor. Tahtakale semtinin adını tahtadan bir kale bulunamaması nedeni ile Arapça kale altı, kale çevresi anlamına gelen “Taht-al Kal'a” kelimesinden aldığını görüşü hâkim.

İstanbul'un fethedilmesiyle geçmiş asırlarda da dünyanın önemli ticaret merkezleri arasına yer alan Tahtakale semti, günümüzde de ticaret erbaplarının yanı sıra tarihi yapılarıyla yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor ve ticaret yoğunluğunun yaşandığı bölgelerin başında geliyor.

Ancak geçmişte üretim atölyeleri varken eski İstanbul’un görece merkezinde olan bu semt ucuza ürün temin edebileceğiniz bir yerdi. Ancak esnafın bir müşteriyi bir daha görmeyeceği yoğunlukta olduğunu düşündüğü için ithal olarak çok ucuza alınmış ayıplı ürünleri sattığı bir semt olarak anılmaya başladı. Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim dediğinizde üreticiden alacağınız fiyat avantajını çoğu yerde bulamayacağınız için ve Tahtakalede üretim maalesef azaldığı için buradan bir ürün temini bu şartlarda pek uygun olmayabilir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

1994 Nisan’ındaki ekonomik krizin ertesinde Ayhan Şahenk oğlu Ferit’e “İddiasız bir finans kuruluşumuz var, Tasarruf ve Kredi Bankası. Seni onun genel müdürü yapıyorum, haydi göster kendini.” dedi. Yaz sonuna doğru projelerini bitirip kolları sıvadı. Önce adını değiştirdi, Garanti Yatırım Bankası. Bu onun bankacılık sektöründe stajı saymazsak ilk sınavı olacak ve aldığı dersler ileride çok işine yarayacaktı. 1994 krizini yarasız beresiz atlatan Doğuş Grubu, 44 bankanın battığı 2001 krizinde temellerinden sarsıldı. Sektörün hemen tüm aktörleri gibi onlar da dibe vurmuşlardı. Çünkü, şirketlerinin tümü krizden en çok etkilenen sektörlerde faaliyet gösteriyordu ve bu durum her şeyden önce finans kriziydi. Bu ve benzeri birçok badireyi Ferit Şahenk önderliğinde atlatan Doğuş Grubu bugün Türkiye’nin 3. en büyük grubundan biri. Mütevazi karakteri ile ön plana çıkan Ferit Şahenk’in güzel bir sözü, “Hepimiz bir ağacın parçalarıyız. Bazıları ağacın gölgesini kendi gölgeleri sanıyorlar.”

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim noktasından hareket ettiğimiz yazıda en az ürün kadar sunumunun da önemli olduğunun altını çizdik ancak anonim olan bir deyişi esas almanız sizi ticarette kalıcı kılar, “Sermayeniz adamlıksa, her ticarette başarılı olursunuz.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER