E-Ticaret

Toptan Satış Sitesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

28 Mayıs 2019 15:26:42
0Yorum
397Okunma

Toptan Satış Sitesi olarak en bilindik çalışma aslında bir C2C C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) e-ticaret satış modeli olan Alibaba.com pazaryeridir. Ürünlerin toptan satış sitesi üzerinden satıla bilirliğinin en büyük kanıtı Alibaba.com dur. Son dönemde firmalar kendi adlarına olan B2C-B2B Business to Consumer – Business to Business (İşletmeciden Tüketiciye, İşletmeciden İşletmeciye) e-ticaret ini toptan satış sitesi üzerinden de yapabilmektedir.

Bayi Ağı Toptan Ticaret ise karşınıza genelde kurumsal firmaların kendi bayi-satış ağı yönetiminde kullanılırken çıkabilen yalın B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) e-ticaret sistemidir. Büyük firmaların çeşitli bayi ve satış ağı seçeneklerinin çokluğundan kaynaklı yönetimini sağlama adına yazılımsal olarak üretilmiş bir çözümdür. Bu çözümün çeşitlendirilmiş versiyonlarından birisi de Alibaba.com da C2C modeli olarak karşımıza çıkar. Çok sayıda firma bu başarılı örnekten hareketle toptan satış sitesi kurma talebindedirler.

İnternetten Toptan Ürünler Çarşısı

İnternet Toptan Ürünler Çarşısı dediğimiz aslında tamda C2C B2B birlikte kullanımına en iyi örneklerden olan Alibaba.com dur. Bir çarşı gibi düşünebileceğiniz genelde üretici firmaların platformda toplanıp satış yapması ve sizlerin de bu satış üzerinden komisyon almanıza olanak sağlar.

İnternetten Toptan Satış

İnternetten Toptan Satış yapabilmenin herhangi bir hukuki kısıtlaması söz konusu değildir ki, üreticilerin en büyük problemlerinden olan ürünlerinin satış ayağındaki hatalar sebebi ile pazarda talep azalmasını engelleyici olarak en az maliyetle satış ağınızı kurmanıza yardımcı olur. Özellikle fabrikalarda ürünlerin kaynağından yapılan satışlardaki çift taraflı avantaj tüm tüketici ve firmalara cazip gelir.

İnternetten Toptan Satış Siteleri nin yazılımsal olarak hazırlanması zor bir süreç olsa da imkânsız değildir. Özellik le kurumsal bilince sahip ve sorumluluk ile hazır paket toptan satış sitesi yapan yazılım firmaları bu konu ile ilgili sizlere yol gösterici olabilir. Fabrikanızda ve üretim tesisinizde ki ürünleri kolayca e-ticaret pazarına sunmanıza yardımcı olur. Aradaki komisyoncular dan sıyrılmış fiyatların cazibesi talebi arttırır ama sonrasında sizlerin süreci doğru yönetimiz ile satış kolunuza yeni ve etkili bir ayak eklemiş olursunuz.

İnternetten Toptan Alışveriş

İnternetten Toptan Alışveriş ise genelde sosyal platform gibi ilerleyen C2C e-ticaret toptan satış sitesi modelinin ikinci el ürünlerinin satışının tarafınızdan organize edilmesi ile komisyon geliri sağlanarak gerçekleştirilebilir.

Toplu ürün satışında en önem verilmesi gereken dijital pazarlama stratejileridir ki doğru organize edildiğinde hem firmanız öz satış ayağında hem de bayi satış ağında kazan kazan mantığı üzerinden kimsenin menfaatlerinin çakışmayacağı şekilde düzenlenebilir.

Kısaca toplu satış sitesi dediğinizde isterseniz B2C-B2B ya da C2C olarak satış yapabilme ve yaptırabilme imkânınız mevcuttur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba.com un kurucusu Jack Ma hayatında ilk kez bir bilgisayar gördüğünde dokunmadı çünkü pahalı olduğu için eğer zarar verirse ödeyemeyeceğini düşündü. Ancak zaman onu bir internet milyarderine dönüştürdü. Jack Ma nın güzel bir sözü, ‘Alibaba basit bir iş değildir. Bir rüyadır. Bir amaçtır. Eğer istiyorlarsa Wall Street yatırımcıları bizden nefret etmekte özgürler.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER