Domain

TR Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

15 Nisan 2015 14:27:37
1Yorum
4350Okunma

TR uzantısı .com, .net, .org vb. uzantılardan sonra gelmektedir. Bu uzantılar ülkelere göre değişim göstermektedir. TR uzantılı alan adı almak diğer uzantılara göre farklı evraklar gerekmektedir.

Bu yazımızda TR uzantılı alan adı nasıl alınır ve TR uzantılı domain almak için gereken belgeler ve yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğiz.

TR uzantısı yukarıda söylediğimiz gibi bölgesel bir uzantıdır ve farklı ülkelere göre değişim göstermektedir. TR uzantısı ülkemizde kullanılmaktadır. Bu uzantıyı gördüğümüz an gerçek bir kurum veya kişi ile muhatap olduğumuzu anlayabiliriz.

Bu anlamda avantajları da vardır. Kişilere güven verir ve seo açısından da etkilidir. İnsanlara hakkınızda güven verdiği için daha hızlı bir şekilde etkileşime geçmelerini sağlıyor. Peki TR uzantılı alan adı nasıl alınır?

Kişisel alan adı almak istiyorsanız; bu şekilde bir alan adı almak kurumsal yapıda bir alan adı almaya göre daha kolaydır. Ülkemizde .tr uzantılı alan adları ODTU yani Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden çıkıyor. Bu işlem için aracı firmalarda mevcuttur. Yapmanız gereken işlem kimlik fotokopinizi ve istediğiniz alan adını göndermektir. Örneğin isminiz; Ahmet Enes Demir alabileceğiniz alan adları;

Ahmetdemir.com.tr

Ahmetenesdemir.com.tr

Enesdemir.com.tr

Kurumsal alan adı almak istiyorsanız; kurumsal alan adı alabilmeniz için bir markanız olmalıdır. Örnek verecek olursak www.kmk.net.tr isimli alan adını alabilmek için KMK’nın tescilli markanız olması gerekiyor. Eğer tescilli bir markanız yoksa oluşturmak istediğiniz alan adı için bir marka tescil işlemi yapmanız gerekir. Marka tescil belgenizi aracılığımızla alabilirsiniz. Marka tescil işlemini yaptırmak için bir şirkete ihtiyacınız vardır.

Marka tescil belgenizi aldığınızı varsayalım. Elinizde olması gereken belgeler şu şekildedir;

Marka Tescil Belgesi

Alan Adı Formu

Marka Sahibinin Kimlik Fotokopisi

Bu belgeleri toparladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Ortalama 5 iş günü içerisinde başvurunuz onaylanacaktır.

TR uzantılı alan adı nasıl uzatılır?

.tr uzantılı alan adını uzatmak için marka tescilinizde aynı süre için uzatılması gerekir. İlk başvuru sırasında Türk Patent Endüstrisi 10 yıllık bir marka süresi vermektedir. Bu süre bitiminde alan adınızı uzatmak istiyorsanız tekrar aynı belgeleri sunmanız gerekecektir.

Bu içerik 21.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar (0)

Akif Kurt, 21 6 2017 16:37:17
TR uzantılı domain e sahip olmak, sitenin itibarı içinde bir artı olacaktır.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER