E-Ticaret Haberleri

Türkiye E-Ticarette Gittikçe Büyüyor

22 Nisan 2015 14:18:55
0Yorum
3389Okunma

Türkiye'de geçen yıl 3,2 milyar dolar civarında olan online ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar

Türkiye'de geçen yıl 3,2 milyar dolar civarında olan online ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolara çıkması bekleniyor. Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi Ebay’ in Türkiye iştiraki...

Türkiye de geçen yıl 3,2 milyar dolar civarında olan online ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi Ebay' in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com un Genel Müdürü Cenk Angın, yaptığı açıklamada, 2 milyon 200 kayıtlı üyesi, 500 binden fazla günlük ziyaretçisi ve bir milyonun üzerinde günlük satış fırsatıyla Türkiye'nin en büyük elektronik ticaret platformu haline geldiklerini belirtti.

Angın, Türkiye de e-ticaretin giderek yaygınlaştığını, mevcut durumun gelişmiş ülkeler seviyesine henüz gelmemesine karşın Türkiye nin e-ticarette umut veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını bildirdi.

E-ticaretin cazibesinin tüketici ve sanal mağazalar açısından giderek arttığını ifade eden Angin, tüketicinin aradığı ürünü hem de gerçek hayattan daha ucuza sanal dünyada bulabildiğini vurguladı.

Angn, eBay'in Türkiye için hazırladığı rapora göre 2007 yılında 3.2 milyar dolarlık e-ticaret gerçekleştiğini, bu rakamın 2010 yılında 10 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.
Hizmet alışverişlerinin yanı sıra sanal mağazalarda tüketim mallarına yönelik e-ticaret oranının ise 500 milyon dolar seviyelerinde olduğunu anlatan Angn, şunları kaydetti:
E-ticarette gelişmiş ülkelere göre daha gerideyiz, yolun başındayız. Ancak, yolun başında olmamız her açıdan avantaj sağlar. E-ticaretin Türkiye deki cazibesi giderek artıyor. Şu anda Türkiye de yaklaşık 25 milyon internet kullanıcısından 2,5 milyonu e-ticaret yapıyor. Bu sayı sanal ortama güvenin artması, kredi kartı güvenliğinin sağlanmasıyla daha da artacak. Internet kullanımının daha da yaygın hale gelmesiyle e-ticaretin büyük rakamlara ulaşacağına inanıyoruz. Offline yani gerçek hayatta alışveriş merkezlerinin çoğalması ve kredi kartıyla pazarlık yapmadan alışveriş yapılması tüketiciyi e-ticarete alıştırdı. Türkiye deki tüketimin sanal ortama kayması elbette yurt dışındaki e-ticaret platformlarının da ilgisini çekiyor. eBay'in gittigidiyor.com ile iştiraki bunun en büyük örneğidir. Ancak, halan herhangi bir güven sorunu ve tedirginlik yaratmayan e-ticaret platformlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Sıfır Risk 

Angın, e-ticarette sıfır riski sürekli hedef aldıklarını, bu anlamda da başarıyı yakaladıklarını belirtti. Angın, gittigidiyor.com un 2001 yılından bu yana 5 milyonun üstünde alışveriş sıfır riskle gerçekleştirdiğini, bunu Sıfır Risk Sistemi ne borçlu olduklarını bildirdi.
Bu sistem ile alıcı-satıcı arasında köprü kurmayı amaçladıklarını anlatan Angın, Sıfır Risk Sistemi sayesinde, ister yeni, ister ikinci el alışveriş yapan alıcı, satın aldığı ürünü deneyebilme ve risk almadan alışveriş yapabilme imkânına sahip oluyor. Bu sistemde tüketici ödemeyi güvenli şekilde gittigidiyor havuz hesabına yapılıyor. Satıcı ürünü tüketiciye kargılıyor ve ürünü beğenirse tüketici satışı onaylıyor. Bunun ardından para havuz hesaptan satıcıya aktarılıyor dedi.
Angın, bu sistem sayesinde tüketicinin alacağı ürünü inceleyebildiğini belirterek, Ürünü eline alıp, dokunarak inceliyor. Bu da sanal ortamda alışverişin korkularını bir kenara atıyor. Böylece üretici offline hayatta olduğu gibi online hayatta güvenle alışveriş yapabiliyor diye konuştu.

Dolandırıcılıkta offline Hayata Dikkat 

Angın, tüketicinin online hayattaki sahtekarlıklardan çok gerçek hayattaki dolandırıcılıklara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.
Vatandaşların elbette e-ticarete başlamadan önce mağduriyet riski olmayan alışveriş sitelerini tercih etmesi gerektiğini dile getiren Angn, şunları söyledi: Daha sonra da bankaların sanal kartlarıyla rahat bir alışveriş yapabilirler. Asıl dikkat edilmesi gereken offline yaşam. Bir garsona verdiğiniz kredi kartınızdan bilgileriniz kolayca çalınabilir. Kartın üzerindeki ve arkasındaki numara kaydedildikten sonra rahatlıkla e-ticaret yapılabilir. Bu nedenle offline hayatta kredi kartları ve kişisel bilgilere daha dikkat edilmeli. Ayrıca, bilgisayarlardaki virüs ve benzeri tehditler karşısında da hazırlıklı olunmalı. 
Kaynak; AA

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER