E-Ticaret

Türkiyede En Çok Satılan Ürünler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

05 Ağustos 2019 14:06:10
0Yorum
12205Okunma

Türkiyede En Çok Satılan Ürünler iç perakende piyasasında gıda ve giyim malzemeleri iken bu durum internet satışında bebek ürünleri olarak değişmekte. Özellikle Türkiyede en çok satılan ürünler den biri olan bebek bezlerinin ve hammaddelerinin büyük bir bölümü ithalat kalemi. Yapmamız gereken üretim kalemlerimizi dış pazara sunmak olmalı.

Türkiyede En Çok Satılan Gıda Ürünleri hızlı tüketim malzemeleri raf ömrü oldukça kısa olan meyve sebzeler iken yöresel olan zeytinyağı, salça kuru bakliyat gibi ürünlerde fazlaca rağbet görmekte. İşlenmiş ve işlenmemiş gıda açısından dünyanın en verimli toprakları olarak söylenebilecek sevgili Anadolu dünyanın gastronomi cenneti denebilir. Son dönem maalesef tohum ve zirai ilaçlar sebebi ile gıdalarımızın kalitesi azalsa da gıda açısından dünya standartlarında oldukça zengin bir mutfağımız söz konusu.

Bu konuda geçmişte bir araştırma yaparken öğrendiğim ve beni oldukça düşündüren bir konu İsrail’in buğday üretiminde oldukça öne geçmesiydi. Topraklarının ekilebilir olmaması ve iklim şartlarının müsait olmamasına rağmen dünyanın en dayanıklı buğday tohumunu Türkiye’nin Kars yöresinden alıp üzerinde gen oynaması yaparak bu tohumu kendisi adına ekiyor ve dünyaya ihraç ediyor. Anadolunun gıda zenginliğinin sebebi tarih boyunca en verimli topraklar olarak geçmesinden kaynaklı. Türkiyede en çok satılan ürünler den biri olan buğday ve birçok benzeri ürünümüzün tohumu şu anda yurtdışından geliyor. Tarım adına uzun vadeli ve sürdürülebilir akılcı politikalar izlenilmediği takdirde maalesef bizim tohumumuzu bize satarlar.

Yurtdışına En Çok Satılan Ürünler

Yurtdışına En Çok Satılan Ürünler listesi sıralı bir şekilde aşağıda yer almaktadır.

  1. Otomotiv Endüstrisi
  2. Hazır giyim ve Konfeksiyon, Halı
  3. Madencilik Ürünleri
  4. Makine ve Aksamları
  5. Tekstil ve Hammaddeleri
  6. Elektrik Elektronik
  7. Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri
  8. Mücevher
  9. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Meyve Sebze Mamulleri
  10. Zeytin ve Zeytinyağı, Tütün

İnternette En Çok Satılan Ürünler

İnternette En Çok Satılan Ürünler genelde kullanıcılar ile alakalıdır. Ofis çalışanı kullanıcıların genelde talep ettiği ürünler birbirlerinin aynıdır ama bu durum zaman ile değişiklik göstermekte. Bunun ana nedeni internet kullanımının ve e-ticaretin genele yayılması kaynaklıdır. Sadece son dönemde hayatımıza giren akıllı telefonlardan bile e-ticaretin yapılabilmesi oldukça talep arttırmıştır. En son bir istatistikte e-ticaretin neredeyse %60 mobil cihazlara kaymış durumda. Bu neden ile e-ticaret ile ilgili bir çalışma yapacaksınız mobil uyumlulukta olmasına ayrıca özen gösterin.

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi neden perakende olarak Türkiyede en çok satılan ürünler listesine göre farklılık gösteriyor. Pazarın farklılık göstermesinden tutun kargo ile gönderilen ürünlerin daha az zarar görebilecek ve yükte hafif pahada ağır ürünler olmasına kadar özelliklerinden kaynaklıdır. Ayrıca e-ticaret tüketicisin eğitim seviyesinin bir miktar daha yüksek olduğu unutulmamalı. Aşağıda yüzdesi ile internette en çok satan ürünler yer almaktadır.

%26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek

%16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri

%13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu

%8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek

%7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri

%3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

İnternetten Satılan Ürünün Gönderimi

İnternetten Satılan Ürünün Gönderimi yurtiçi olsun yurtdışı olsun genelde toplu ürün gönderimi haricinde kargo yolu ile oldukça sağlıklı yürütülebilmekte. Bu neden ile internet üzerinden Türkiyede en çok satılan ürünler i incelerseniz daha çok kargo gönderimine uygun ürünler olduğunu fark edersiniz. Bu neden ve benzeri gıda gönderimi sıkıntıları sebebi ile yurtdışına sadece gıda gönderimi genelde e-ticaret üzerinden yürütülmesi zor bir süreçtir. Şu bir gerçek yurtdışına gönderilen her ürün gümrüğe tabidir. Gıda ürünleri gümrüklerde her zaman problem çıkarabilen bir gönderi grubudur, özelliklede Türkiye’den gönderildiğinde.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Başta Microsoft olmak üzere birçok firmanın kurucusu ve yaptıkları ile yaşarken tarihe geçen dünyanın en zengin Amerikalı girişimcisi Bill Gates in güzel bir sözü, “Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar bulur.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER