E-Ticaret

Ülkelerin Mikro İhracat Şartları

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

22 Temmuz 2019 12:53:07
0Yorum
350Okunma

Ülkelerin Mikro İhracat Şartları nı aslında belirleyen hızlı kargo firmalarının uluslararası antlaşmalar ile belirlenmiş çalışma yetkinlikleri. Belirli hedef dışı ülkeler dışında yapılacak e-ticaret de tüm ülkelerin mikro ihracat şartları birbirleri ile benzerlikler taşımaktadır.

Mikro İhracat Kdv İadesi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ile KDV iadesi alınabilmekte ve iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir ticaret her hâlükârda yürütülebilmekte. Ülkelerin mikro ihracat şartları değişkenlik gösterse de mikro ihracat da en çok tercih edilen yöntem e-ticaret dir. En kolay ve en az masrafla dış pazarlara ulaşabileceğiniz e-ticaret sizin işinizi küresel anlamda genişletmenize olanak sağlar.

Mikro İhracat Yapanlar

Mikro İhracat Yapanlar son dönemdeki teşvikler ve kur farkı avantajları nedeni ile oldukça fazla çoğalmakta. Özellikle de e-ticaret de üretici olunan durumlarda fiyat konusunda rekabetçi bir politika izlenebileceği ve kur farkı kaynaklı bunun zarar ettirmeyeceği bilincinde olunması bile ticari anlamda elinizi güçlü kılar. Ülkelerin mikro ihracat şartları bazen ufak farklılıklar ve kotalar karşınıza çıkarsa da bu tip bir ticari işlemi kargo firmaları üzerinden sürdürmeniz bile size yine ekstra avantajlar sağlar.

Mikro İhracat Kargo Fiyatları

Mikro İhracat Kargo Fiyatları gönderi yapılacak ülkelere göre değişkenlik gösterse de en büyük diğer etken gönderinin ağırlığı, kapladığı alan ve gönderinin hava, deniz ya da karayolu seçeneklerinden hangisi ile gönderildiği ile alakalıdır.

Mikro İhracat Kargo Ücretleri gümrük masrafları içerisinde yer alan yükleme, tahliye, terminal ve geçici kabul benzeri işlemler kargo şirketleri yönetiminde olduğu için gönderinin içerisinde ayrıca fiyatlandırılır. Ülkelerin mikro ihracat şartları dikkate alınırsa ortalama bir bölgeye 5 Kg kadar bir gönderi yapacağınız zaman buna gümrük maliyetleri de dahil 70 Dolar gibi bir ödeme yaparsınız.

Mikro İhracat Avantajları ve Dezavantajları

Mikro İhracat Avantajları ve Dezavantajları nın en ön plana çıkan başlıkları aşağıda sıralanmıştır.

  • Kargo ile gönderilebilir, gümrük bürokrasisi ile uğraşmazsınız.
  • Döviz kuru farkı kaynaklı kârlısınız.
  • KDV iadesi alabilmektesiniz.
  • Gönderi masrafları yüksek.
  • İade durumda kur farkı kaynaklı daha da yüksek maliyet çıkar.
  • KDV iadesi süreci uzun.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Son dönem özellikle Kıbrıs açıklarında ki yer altı rezervleri ile ilgili tartışmalar çıkmakla beraber aslında tarafsız bir göz ile bile bakacak olursanız tamamen Türk ticari karasularının tek taraflı şekilde birçok sözde medeni ülke tarafından ihlali söz konusu olduğu açıktır. Söz konusu maddi kazanımlar olduğunda medeniyet timsali ülkeler benim dediğim olacak noktasında uzlaşmadan uzak hareket etmekte ve yine maalesef bizim yapmayın çığlığımızı duymamaktalar. Bu konu Kıbrıs konusu kadar milli ve önemli bir konudur ya bizim ile uzlaşılır ya da gerekir ise, “Ayşe tekrardan tatile çıkar!”

Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yunanistan ile ege kıta sahanlığı sorunu konusunda “Ege bir Yunan gölümü dür?” şeklinde kışkırtıcı sorulara akılcı ve esprili üslubuyla şöyle bir cevap verir, “Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl de değildir.”

Ülkelerin mikro ihracat şartları üzerine bir çalışma yaparken unutmayalım önümüze her zamanki gibi engeller çıkarabilirler ama bunu Türkün azmi çözer.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER