E-Ticaret

Uluslararası E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

11 Eylül 2019 13:43:27
0Yorum
338Okunma

Uluslararası E-Ticaret aslında internet ağının sınır tanımazlığı ile eşgüdümlü. Uluslararası kargo ağının gelişmesiyle beraber internet üzerinden uluslararası e-ticaret faaliyetleri genele yayıldı. Öyle ki artık kobiler dahi birçok küçük işletme mikro ihracat kapsamında e-ticaret ile dünyaya açılmakta.

Uluslararası E-Ticaret Nasıl Yapılır sorusunun temel yanıtı e-ticaret yazılımınızın çoklu dil ve para birimi seçeneği ile çeşitlendirilmiş olması. Sonrasında anlaşma yapacağınız ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile uluslararası hızlı kargo taşımacılığı yapmaya yetkili firma, bir kereye mahsus şirket evraklarınızın kopyalarını sizden alarak adınıza gümrük işlemleri dahil gönderide bulunabilmekte.

Uluslararası e-ticaret için ülkemizde özellikle ihracat anlamında teşvikler son dönemde özellikle küçük ve orta ölçekli girişimcileri hedef alarak dikkat çekmekte. 7.500 Euro, 150 Kg sınırları içerisinde her gönderi Mikro İhracat kapsamına girer. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT vb) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimentoyla birlikte faturanın ibrazı ile KDV iadesi alınabilmekte.

Yabancı E-Ticaret Siteleri

Yabancı E-Ticaret Siteleri ile Türkiye’deki e-ticaret siteleri arasında ki temel fark yabancı site çalışmalarında sıklıkla yazılım altyapıları aynı olmasına karşın tasarımların da tamamen özgün olması. Bu durum özellikle Seo düşünülerek yapılan bir çalışma sistemi. Çünkü Google index çalışması yaparken ön yüz kodu diyebileceğimiz Css tasarım kodlarının da orijinalliğini tarayarak bir sıralama yapmakta. Uluslararası e-ticaret de başarılı olup ön plana çıkmak adına birbirini tekrar eden tema giydirmelerden ise bu konuda özgün çalışma yapan yazılım firmalarını tercih etmeniz en sağlıklı yol olur.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri aslında %90 özel yazılım e-ticaret siteleridir. Bunun ana nedeni belirli bir işlem hacmine ulaştıktan sonra müşterilerin geliştirme taleplerini karşılama konusunda geride kalınması kaynaklıdır. Unutulmaması gereken bu tip yazılımları devasa ekipler ile uluslararası e-ticaret adına yönetilmekte olup geliştirmeler ile ilgili çok ciddi emek, zaman ve para harcandığıdır. Bu neden ile başlangıç aşamasında ve süreç içerisinde yeterli yazılımsal altyapı temin edildiği durumda hazır paket kullanımı fayda maliyet analizi yapılırsa en avantajlı yöntemdir.

Türkiye’nin En Büyük E-Ticaret Şirketleri yine dünya ile eşgüdümlü bir şekilde özel yazılım kullansa da perakendenin en büyük firmaları genelde kurumsal hazır yazılım paketleri kullanmakta. Unutmayalım perakende satışta büyük marka olmak e-ticaret de başarılı olmayı zorunlu kılmaz. Türkiyenin en büyük markalarının e-ticaret satışlarının büyük bir bölümü pazaryeri siteleri üzerinden ya da trendyol.com, n11.com gibi e-ticaret pazaryeri devleri üzerinden gerçekleşmekte.

Sınırlar Ötesi E-Ticaret Çözümleri

Sınırlar Ötesi E-Ticaret Çözümleri içerisinde son dönemde en çok dikkatimi çeken hepsiburada.com gibi platformların içerisinde gümrük masraflı yurtdışı satışların başlamış olması. Şu aşamada yurtdışına satış ile ilgili başarılı çalışmalar az olarak yapılsa da kur farkı kaynaklı geliri yüksek bu uluslararası e-ticaret oldukça dikkat çekmekte.

Bu alanda öncü olarak hareket etmek istiyorsanız hepsiburada.com platformunda yurtdışına açık bir satış mağazası açıp aynı zamanda çoklu dil seçeneği olan bir e-ticaret siteniz olursa başlangıç aşamasında olan bu alanda öncülerden olabilirsiniz. Bu çeşit bir yöntem ile uluslararası e-ticaret sitenize tıklanma oranınızı arttırıp aynı zamanda etkili bir Seo faaliyeti sürdürürsünüz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Birinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’ye dayatılan Sevr antlaşmasının bir benzeri Versay antlaşması Almanya’nın antlaşmayı kabulü ile maddi ve manevi açıdan ülkelerini çöküşe sürüklemiştir. Döneminde medeni Avrupa’nın en gelişmiş entelektüel bakış açısına sahip milletlerinden biri olan Alman halkı haksız bir şekilde yapılan bu antlaşmanın doğurduğu kin ve öfke ile başına marjinal fikirlere sahip, temelde saf bir Alman milliyetçisi olan Adolf Hitleri geçirdi. Sonrası malum Avrupa, Asya ve Pasifik başta olmak üzere Dünya kan gölüne döndü.

Bu durumu ortaya çıkarak sosyoekonomik problemlerin incelemesi çok detaylı yapıldı ama çoğu zaman Hitler’in söyledikleri unutularak. Manifestosunu yazdığı kitabına bile “Kavgam” ismini verecek kadar bir insanı savaşçı hale getiren haksızca dayatılan bir barış antlaşmasıdır.

Adolf Hitler’in bilinç altını iyi anlayabilmeniz için bu sözleri dikkatli okuyun, “Alman asıllı Avusturya devleti doğal olarak yeniden büyük Alman yurduyla birleşmelidir. Bu birleşme kaçınılmazdır. Ancak bu birleşme sadece birtakım ekonomik sebeplere dayanmamaktadır. Hayır, hayır! Bu birleşme ekonomik bakımdan önemsiz, hatta zararlı bile olsa gerçekleşmelidir. Çünkü aynı kanı taşıyan Alman halkı, tek bir imparatorluğa aittir. Alman devleti, kendi insanlarını bir tek devlet altında bir araya getirmedikçe, yayılmacı bir siyaset uygulama hakkına sahip olamaz. Alman İmparatorluğu bütün Almanları içine aldığı zaman, eğer insanın layık olduğu şekilde yaşamasını sağlayamazsa o zaman, saban yerini kılıca bırakacaktır ve geleceğin yeni dünyasını savaşın gözyaşlarına var edecektir.”

Ticaret ve uluslararası e-ticaret in değeri elinizden alındığında daha net anlaşılır. Ticaret savaşlarının acımasızca başladığı şu dönemde uluslararası e-ticaret belki de uzlaşmayı sağlayacak platform olacaktır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER