Domain

URL Nedir?

15 Nisan 2015 11:08:52
0Yorum
7227Okunma

URL kısaltmasının İngilizce açılımı Uniform Resource Locator, Türkçe karşılığı ise Standart Kaynak Bulucu olarak bilinmektedir.

URL kısaltmasının İngilizce açılımı Uniform Resource Locator, Türkçe karşılığı ise Standart Kaynak Bulucu olarak bilinmektedir. En basit şekilde anlatacak olursak internet sitelerine ulaşmamızı sağlayan adreslerdir. Tarayıcımızın adres çubuğu bölümünde bulunan adresler birer URL dir.

Adres çubuğuna gitmek istediğimiz sitenin URL sini yani adresini yazarak ulaşmamızı sağlar. Fiziksel bir örnek verecek olursak gitmek istediğimiz bir yere adresini bilmeden gidemeyiz, internet sitelerine de aynı şekilde adresini yani URL sini bilmeden gidemeyiz.

Bir URL genellikle anasayfalar dışında üç ana bölümden oluşur. URL nedir sorusunu örnek vererek açıklamaya çalışalım. Örneğimizi aşağıdaki link üzerinden verelim.

https://www.kmk.net.tr/eticaret

Yukarıdaki URL bahsettiğimiz şekilde üç bölümden oluşmaktadır.

1. Protokol: Bu alan sitenin bulunduğu protokolü gösterir. Bazı protokolleri sayacak olursak http, https, ftp, news… bu şekilde sayabiliriz. HTTP ve HTTPS arasındaki farkı daha önce ki HTTP-HTTPS Farkı Nedir? Neden Önemlidir? adlı yazımızda anlaşmıştık. Tıklayarak inceleyebilirsiniz. Kısa bir bilgi vermek gerekirse https kullanan e-ticaret sitelerinin SSL sertifikası vardır ve güvenli alışveriş imkanı sağlar.

Bizim örneğimizde protokol “https://” kısmıdır.

2. Alan Adı – Domain: Ulaşmak istediğimiz web sitesinin fiziksel adresi yani alan adıdır. Alan adı web sitelerine daha kolay ulaşmamızı sağlar. Arka planda sunucuların IP adresleri bulunur. Web sitelerinin IP adreslerini ezberleyerek ulaşmak daha zor olduğu için bize kolaylık sağlamaktadır.

Verdiğimiz örnekte alan adı kısmı “www.kmk.net.tr” dir. Kısaca açıklayacak olursak bu adresi yazdığınızda sitenin anasayfasına gidiyorsanız bu alan adı bölümüdür.

3. Dosya Yolu: Web sitesinin içindeki dosyalara ve diğer sayfaların adresleri ise bu alanda bulunmaktadır.

Örneğimizde dosya yolu “/eticaret” kısmıdır.

Yani alan adının tümüne baktığımızda www.kmk.net.tr sitesinin altındaki eticaret sayfasına git demektir. Burada daha farklı şeylerde yazabilmektedir. Örneğin; bir resim dosyasının URL si olsaydı. https://www.kmk.net.tr/upload/logos/kmk_logo.svg bu URL’de dosya yolu “/upload/logos/logo.png” dir. www.kmk.net.tr sitesinde upload klasörünün altındaki logos klasörünün altındaki logo.png isimli dosyayı göster demiş olduk.

URL ler ve üç ana bölümü çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Ancak genellikle alan adının sol tarafı protokolü sağ tarafı ise dosya yolunu gösterir.

Bu içerik 06.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER