Domain

Üst Seviye Alan Adları Nedir?

15 Nisan 2015 14:54:59
0Yorum
4719Okunma

Üst Seviye Alan Adı İngilizce karşılığı Top Level Domain kısaltması TLD olan bir ifadedir. Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Alan adınızın uzunluğu, içerdiği kelimeler ve uzantısı SEO açısından büyük önem taşımaktadır.

Alan adı alırken uzantısı da dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Bu uzantılara .com, .net gibi Üst Seviye Alan Adı ya da Üst Düzey Domain adı verilir. Üst Seviye Alan Adı bir domainin son bölümüdür. Web sitenizin uzantısını kendiniz belirleyebilirsiniz. Her birinin kendine göre farklı avantajları vardır. Ancak en çok bilinen, tercih edilen ve akılda kalıcı olan .com’dur. Bazı Üst Düzey Alan Adlarını açıklayalım.

.com: En yaygın kullanılan üst seviye alan adıdır. Ziyaretçiler bir web sitesinin uzantısını unuttukları ya da bilmedikleri zaman ilk deneyecekleri üst düzey domaindir. SEO açısından düşünürseniz bu uzantı en avantajlı olanıdır. Genellikle kurumsal şirketler tarafından tercih edilmekte ve talep görmektedir.

.net: Genellikle online şirketlerin kullandığı bir üst seviye alan adıdır. Online şirketten kasıt gerçek bir varlığı olmayan şirketler değildir. Genel olarak teknoloji sektöründe ve e-ticaretle uğraşan firmalar tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. E-ticaret sektöründe yeni bir girişimciyseniz alan adınızı bu üst seviye alan adında alarak teknoloji dünyasına başarılı bir giriş yapabilirsiniz.

.info: İnfo herkesin bildiği gibi bilgi anlamına gelmektedir. Bu üst seviye alan adı dünyanın her noktasındaki kişi ve kurumlar tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Faaliyet amacı tamamen bilgi vermek ve eğitim olan siteler tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu firmalar tarafından kullanılamaz anlamına gelmemektedir. Bu üst seviye alan adını kullanan firmalarda mevcuttur.

.org: Bu üst seviye alan adı genel olarak kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılır. Eğer internet siteniz kar amacı gütmüyorsa bu üst seviye alan adını kullanmanız size olan güveni arttıracaktır. Ziyaretçileriniz bu üst seviye alan adını gördükleri an bir kar amacınız olmadığını anlayacaklardır.

.tv: İsminden de anlaşıldığı gibi bu üst seviye alan adı genellikle televizyon ve video içerikleri barındıran siteler tarafından kullanılmaktadır. .tv üst seviye domainini kullanmak ziyaretçiler tarafından sitenizin içeriğinin televizyon yayını ve video gibi içerikler barındırdığını anlamalarını sağlar.

Bu içerik 28.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER