Hosting

Virtual Hosting Nedir? (VPS, VDS)

15 Nisan 2015 16:35:39
0Yorum
3721Okunma

Hosting hizmeti ve hosting – web barındırma türleri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Virtual Hosting de oldukça merak edilen bir hosting türüdür. Peki virtual hosting nedir, neden kullanılır ? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Virtual Hosting Türkçe karşılığı ile sanal barındırma, bir web barındırma sunucusunun birbirinden bağımsız bölümlere ayrılarak ayrı birer sunucu gibi çalışmasını sağlamaktadır. Daha önce bahsettiğimiz paylaşımlı hosting yani shared hostingden farkı kullanıcısına daha geniş bir kontrol imkanı sağlamasıdır.

Bir alan adına – domaine birden fazla IP ataması yapılabilir. Buna ihtiyaç duyulmasının nedeni ise internet üzerinde bazı siteler çok fazla trafik alır. Bu yüklenmeyi dağıtmak ve kullanılan sistemi hızlandırmak için bir alan adına birden fazla IP ataması yapılır. Bir de bunun tersi yönde bir IP adresine birden çok alan adı – domain atanabilir. Bunun nedenine gelirsek; bazen firmalar ve kişiler birden fazla alan adına sahip olabilir gerek ileride kullanmayı düşündükleri alan adları gerekse kullanılan alan adın benzer bir alan adını garanti altına almak isteyebilirler. Bu alan adları için ayrı birer web sitesi hazırlamak ve yayınlamak yerine kullandıkları alan adı üzerindeki web sitesine atama yapabilirler. Bu da oldukça yaygın ve kişiye faydalar sağlayan bir çalışmadır.

Virtual hosting çok fazla kişinin kullanımına açılmamalıdır, bu sorunlara neden olabilmektedir. Mümkün olduğu kadar az kişi kullanmalıdır. Ayrıca bu sanal sunucuyu kullanacak kişi veya kurumlara tekel sunuculardaki yetkiler verişmiş olmalıdır. Gerekli yetkiler verildikten sonra kullanıcılar çok daha yüksek kontrol imkanına sahip olacaktır.

Virtual hosting’in kendi içerinde türleri vardır. Bunlardan ilki VPS olarak bilinen Virtual Private Server’dır. Bu türdeki mantık sistem içerisindeki kullanıcıların RAM e disk’i ortak kullanmaktadır. Bu ortak kullanımda sanal suncuu grupları birbirinden bağımsız çalışır. Çok fazla alan kaplamayan ve çok fazla trafik almayan web siteleri için uygundur.

Diğer tür ise VDS olarak bilinen Virtual Dedicated Server’dır. VPS’den farkı her kullancıya bir alan tanımlanır. Kişi bu alanı kullanmasa bile yine kendisine ait kalır. Böylece kullanıcılarının ram kısıtlamalarının önüne geçilmiş olur. Bu tür hosting hizmeti daha çok kurumsal firmalara ve orta ölçekli web sitelerine hitap etmektedir.

Bu içerik 11.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER