Virüs Nedir?

Virüs Nedir? Virüs, Bilgisayarın çalışmasını engelleyecek, verileri kaybedecek, bozacak

 

Virüs Nedir? Virüs, Bilgisayarın çalışmasını engelleyecek, verileri kaybedecek, bozacak ya da silecek, kendilerini internet üzerinden diğer bilgisayarlara yayarak yavaşlamalara veya başka sorunlara sebep olacak şekilde tasarlanmış yazılım programlarıdır.

İnsanlara bulaşan virüslerin zararları olduğu gibi bilgisayar virüsleri de zararlıdır. Ancak virüslere karşı biraz bilgi ve birkaç koruma önlemiyle savunma yapılabilir.

Bilinen virüslerin hiçbiri bilgisayardaki disk sürücüleri ya da monitörler gibi donanımlara zarar verme becerisine sahip değildir. Fiziksel zarar verebilen virüslerle ilgili uyarılar genelde asılsızlardır.

Virüsler genel olarak yeterli bilgisi olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından farkında olmadan paylaşılır. Solucanlar vb daha karmaşık virüsler, e-posta yoluyla paylaşma gibi diğer yazılımları denetleyerek kendilerini otomatik olarak çoğaltılabilir ve diğer bilgisayarlara ulaştırabilir.

Truva atı adındaki virüsler insanlara faydalı bir program gibi görünerek kullanıcıların aldanıp bu virüsleri karşıdan yüklemelerine yol açabilir. Bazı Truva atları bir yandan yararlı çalışıyor gibi görünürken bir yandan da sisteminize veya ağa bağlı diğer bilgisayarlara zarar verebilirler.

Bugüne kadar bilinen en tehlikeli virüsler: CIH, Melissa, ILOVEYOU, Code Red, SQL Slammer, Blaster, Sobig. F, Bagle, MyDoom, Sasser

ABONE OL!

Yazılarımız haftalık olarak e-posta adresine gelsin!

E-Bülten Listemize Kayıt Olun »

Yorum Alanı

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*