E-Ticaret

VPOS Nedir?

22 Nisan 2015 18:30:00
0Yorum
12141Okunma

VPOS Sanal POS sistemi elektronik ortamda kredi kartı üzerinden tahsilat yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

VPOS internet üzerinde oluşturulmuş alışveriş sitesi üzerinden kullanmak mümkün olduğu gibi kurumların düzenli olarak kredi kartı ile yaptıkları abone, üyelik tahsilatları vb. işlemlerde de kullanmak olasıdır.

VPOS e-mağazanın bulunduğu sistemden kredi kartı bilgilerini ve tahsilat tutarını alarak SSL 128 Bit güvenlik yöntemi ile internet üzerinden Kullanılan bankaya iletir, merkezi sistemde provizyon işlemi tamamlanır, üye işyeri satış/tahsilat sistemine provizyon sonucunu döndürür. Üye işyeri sistemi provizyon sonucuna göre işlemlerini tamamlar.

Sanal POS (VPOS) nedir?

Günlük yaşamda kredi kartlı alışverişlerde kullandığımız POS (Point of sale- ödeme noktası) cihazlarının, e-ticarete ve dolayısı ile Internet e uyarlanmış şekline VPOS (Virtual point of sale- sanal ödeme noktası) denir. Bu sistem sayesinde müşteri-firma arasındaki alışverişler Internet üzerinden, elektronik ortamda on-line olarak yapılabilmektedir. Bu şekilde müşterinin yaptığı ödemeler, üye işyeri hizmetlerinden ve VPOS sisteminden yararlanılan bankadaki firma hesabına geçmektedir.

Firmanın kendi web sitesi yoluyla e-ticaret yapabilmesini sağlayan bir yazılım olan VPOS uygulamasına geçmek son derece kolaydır. Bunun için firmanın ticari hesap açtığı banka ile üye işyeri ve e-ticaret sözleşmelerini imzalaması, ardından da bankaya ait VPOS yazılımını kendi web sitesine kurması yeterlidir. Bununla ilgili süreci, ilerleyen bölümde inceleyeceğiz.

Sanal POS un isleyişi

Basit olarak VPOS un yaptığı, firmadan kredi kartlı e ticaret sitesinden alışveriş yapan bir müşterinin, kredi kartı bilgilerinin alınıp, firmanın web sitesi kanalıyla Internet üzerinden ilgili bankaya iletilmesi ve otorizasyon sonucunun (onay veya ret) geri bildirimi sürecidir. Bu süreç esnasında, gerekli kontrol işlemleri dijital olarak gerçekleştirilir. Banka ve üye işyeri arasında dijital imza, dijital sertifika yoluyla yapılan kontrol sonucu gelen teyit bilgisi, bankadan üye işyeri ödeme sistemine provizyon (nakde çevirme işlemi) sonucu olarak geri döner. Bu işlemin ardından müşterinin kredi kartından alışveriş tutarı düşülür ve üye işyerinin bankadaki hesabına geçirilir. Üye işyeri sistemi de (Yani firma web sitesindeki VPOS sistemi) provizyon sonucuna göre yapılan işlemlerin geri bildirimini web ortamına aktarır. Bu şekilde işlemin kontrolü ve takibi net bir şekilde sağlanmış olur. Tüm bu işlemler sadece birkaç saniye içinde tamamlanır. Bu işlemlerin tam bir güvenlik içinde yapılması için, bankalar sanal POS hizmeti verecekleri web sitelerinde SSL 128 bit lik şifreleme şartını aramaktadırlar.

Sanal POS un avantajları

- Internet üzerinden yapılan satışlar için bilinen en etkili yöntemdir.

- Özellikle perakende (B2C) satışlarda %35-40 arasında artış sağlamaktadır.

- Firmanın yerel bir pazardan daha geniş pazarlara, hatta yurtdışına açılmasına olanak sağlar.

- Firma imajını ve rekabet gücünü olumlu yönde etkiler.

- Geleneksel satış sürecinden çok daha kısa sürelerde alışveriş olanağı tanır.

- Zamandan yapılan bu tasarruf, müşteri memnuniyeti ve bağımlılığını arttırır.

- Satışlarla ilgili bilgileri veri tabanına aktarır ve saklar.

- Sanal POS la yapılan alışverişlerde güvenlik son derece yüksektir.

Bu içerik 11.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER