Hosting

Web Hosting Nedir?

15 Nisan 2015 17:39:10
0Yorum
3495Okunma

Web hosting nedir, web hosting ne demek gibi soruların cevabı internette çok fazla kişi tarafından aranmaktadır. Bu soruların cevaplarını bilmeyen ve merak eden kişiler için açıklayacağız.

Web hosting ifadesinin tam olarak Türkçe karşılığı web sitesi barındırma olarak tanımlanabilir. Bu hizmeti günümüzde birçok firma sunmaktadır. Firmalar ve hosting paketleri arasında seçim yapmak için projenizin altyapısına ve ihtiyaçlarınıza göre bir hosting paketi seçmelisiniz.

Web hosting, internet sayfalarına internet bağlantısı olan tüm cihazlardan 7 gün 24 saat ulaşabilmemizi sağlamaktadır. Sıkça sorulan sorulardan birisi de web hosting olmadan web sitesi kurulamaz mı? Bir web hosting paketine sahip olmadan web sitenizi yayınlayamazsınız.

Web hosting hizmeti tarafımıza sunucular üzerinden verilmektedir. Bu sunucular ise daha önce bahsettiğimiz datacenterlar içerisinde barındırılmaktadır. Bu oluşumlarda kesintisiz elektrik ve internet bağlantısı vardır. Web sitemiz bu sunucular üzerinde barındırıldığı için günün her saati ulaşabilmekteyiz. Kısaca web sitenizi internet üzerinde yayınlamak için mutlaka bir web hosting hizmetine sahip olmalısınız. Web sitesinin yayınlanması için olmazsa olmaz iki ihtiyaçtan birisi web hosting diğeri ise alan adıdır. Bu ikisinden biri olmadığı sürece web sayfanızı yayınlamanız pek mümkün olmayacaktır.

Web hosting fiyatları nasıldır?

Web hosting fiyatları firmadan firmaya ve barındırdığı özelliklere göre değişim gösterebilmektedir. Bu konuda ortalama bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Çünkü bazı büyük firmalar hosting paketlerini çok yüksek fiyatlar karşılığı kullanıcılara sunmaktadır. Ancak başka firmalar aynı özelliklere sahip bir hosting paketini daha düşük fiyatlara satışa sunabilirler. Hosting fiyatlarının genel durumu hosting firmasının fiyat politikasına göre değişmektedir.

Siz firmalar arasından seçim yaparken en çok firmanın güvenilirliğine dikkat etmelisiniz. Web hosting hizmeti mutlaka kurumsal bir güvenilir bir firmadan sağlanmalıdır. Aksi takdirde bilgileriniz güvenliğini kaybedebilir ve web siteniz saldırılara uğrayabilir. Güvenilir bir firmayı kafanızda belirledikten sonra ihtiyacınız olan özelliklere ve bütçenize göre bir web hosting paketi seçerek web sitenizi yayına atabilirsiniz. Başlangıçta hosting için çok büyük alanlara ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak zaman geçtikçe alanınızı yükseltme gereksinimi duyabilirsiniz. Bunun için web hosting sağlayıcınızın konu hakkında size destek olacağına emin olmalısınız.

Bu içerik 25.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER