Web Tasarım

Web Kalite Standartları

16 Nisan 2015 18:00:07
0Yorum
2387Okunma

Bu kurallara uymanız, Googleın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve...

Bu kurallara uymanız, Googleın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur. Bu önerilerden hiçbirini uygulamasanız bile bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde cezalandırılmasına yol açabilecek hatalı uygulamalardan bazılarını ortaya koyan Kalite Kurallarını dikkatle incelemenizi öneririz.

 Web kalite standartları

Bu kurallara uymanız, Google'ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur. Bu önerilerden hiçbirini uygulamasanız bile bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde cezalandırılmasına yol açabilecek hatalı uygulamalardan bazılarını ortaya koyan Kalite Kurallarını dikkatle incelemenizi öneririz. Bir site cezalandırıldıysa, artık Google.com.tr' deki sonuçlarda veya Google'ın ortak sitelerinden herhangi birinde gösterilmez.

Tasarım ve içerik kuralları

Net bir hiyerarşi ve metin bağlantıları içeren bir site oluşturulmalıdır. Her sayfaya en az bir statik metin bağlantısından erişilebilmelidir.
Kullanıcılarınıza sitenizin önemli kısımlarına işaret eden bağlantıları içeren bir site haritası sunulmalıdır. 100'ün üzerinde bağlantı içeriyorsa site haritasını ayrı sayfalara bölebilirsiniz.
Faydalı, bilgi açısından zengin bir site oluşturulmalıdır ve içeriğinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan sayfalar hazırlanmalıdır.
Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için girebileceği kelimeleri düşünerek ve sitenizin gerçekten bu kelimeleri barındırdığından emin olunmalıdır.
Önemli adları, içeriği veya bağlantıları göstermek için resim yerine metin kullanmalıdır. Google tarayıcısı, resimlerde yer alan metinleri tanımaz.
TITLE etiketlerinizin ve ALT özniteliklerinizin açıklayıcı ve doğru olmalıdır.
Tüm Bağlantıların çalışıp ve HTML'in doğru olmalıdır.
Belli bir sayfadaki bağlantıların sayısı makul düzeyde tutulmalıdır (100'den az).

Teknik kurallar

Çoğu arama motoru örümceği, sitenizi Lynx'in göreceği şekilde göreceğinden sitenizi incelemek için Lynx gibi bir metin tarayıcısı kullanılmalıdır. JavaScript, çerezler, oturum kimlikleri, çerçeveler, DHTML veya Flash gibi özellikler sitenizin tümünü bir metin tarayıcıda görmenizi engelliyorsa, arama motoru örümcekleri de sitenizi taramakta zorlanabilir.
Arama botlarının sitelerinizi, site içerisindeki yollarını takip eden oturum kimlikleri veya kanıtlar olmaksızın taramasına izin verilir. Bu teknikler bağımsız kullanıcı davranışını izlemek açısından faydalı olabilir, ancak robotların erişim modeli tamamıyla farklıdır. Bu tekniklerin kullanımı sitenizin dizine eklenmesinin yarım kalmasıyla sonuçlanabilir, çünkü botlar farklı gözüken ancak gerçekte aynı sayfaya işaret eden URL'leri elemekte başarısız olabilir.
Web sunucunuzun If-Modified-Since HTTP başlığını desteklemektedir. Bu özellik, web sunucunuzun Google'a son taramadan sonra sitenizin içeriğinin değişip değişmediğini bildirmesini sağlar. Bu özelliğin desteklenmesi, size hem bant genişliğinden hem de bekleme zamanından tasarruf sağlar.
Web sunucunuzda robots.txt dosyası kullanılır. Bu dosya tarayıcılara hangi dizinlerin taranıp hangilerinin taranmayacağını bildirir.
Arama sonucu sayfalarının veya arama motorlarından gelen kullanıcılar için pek bir değer taşımayan otomatik olarak oluşturulmuş diğer sayfaların taramaya dahil olmasını önlemek için robots.txt dosyası kullanılır.

Kalite kuralları

Bu kalite kuralları, en yaygın aldatıcı ve yönlendirici davranış biçimlerini kapsar; ancak Google burada belirtilmemiş diğer yanlış uygulamalara da (tanınmış web sitelerinin yanlış yazımlarını kaydederek kullanıcıları kandırmak gibi) olumsuz tepki verebilir. Yanıltıcı bir tekniğin, sırf bu sayfada adı geçmediği için Google tarafından onaylandığını varsaymamalısınız. Temel ilkelere uymak için çaba gösteren KMK Bilişim kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim yaşatır ve tüm zamanlarını kötüye kullanabilecekleri açıkları arayarak geçiren yöneticilerin sitelerine göre çok daha iyi sıralamalar elde eder.
Başka bir sitenin Google'ın kalite kurallarını su istimal ettiğini düşünüyorsanız lütfen https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr adresinden o siteyi bildirin. Google, sorunlar için ölçeklenebilir ve otomatik çözümler geliştirmeyi tercih ettiğinden, elle gerçekleştirilen spam savaşını en aza indirmeye çalışır. Aldığımız spam raporları, gelecekteki spam saldırılarını tanıyacak ve engelleyecek ölçeklenebilir algoritmalar oluşturmak için kullanılmaktadır.
Kalite kuralları - temel ilkeler

Sayfalarınızı içeriklerini kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil. Kullanıcılarınızı kandırmayın veya arama motorlarına kullanıcılarınıza gösterdiğinizden farklı içerik sunmayın; buna genel olarak "gizleme" denir.
KMK Bilişim Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçınır. En önemli kurallardan biri yaptığınız işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizdir. Bu benim kullanıcılarıma yardımcı olur mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım? sorularını sormak da kendi kendinizi test etmenin etkili bir yoludur.
Sitenizin sıralamasını veya PageRank değerini yükseltmek üzere tasarlanmış bağlantı düzenlerine katılmayın. Özellikle web'deki spam göndericilere veya kötü sitelere bağlantı vermeyin; kendi sıralamanız bu bağlantılardan olumsuz yönde etkilenebilir.
Sayfa göndermek, sıralamaları kontrol etmek ve benzeri amaçlar için yetkisiz bilgisayar programları kullanmayın. Bu tür programlar bilgisayar kaynaklarımızı tüketir ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eder.

Kalite kuralları - özel kurallar

Gizli metin veya bağlantılardankaçının.
Gizleme veya gizli yönlendirmeler kullanmayın.
Google'a otomatik sorgular göndermeyin.
Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfaları yüklemeyin.
Çok sık yinelenen içeriğe sahip birden çok sayfa, alt alan veya alan oluşturmayın.
Kimlik avı veya virüs, truva atı veya daha başka kötü amaçlı yazımlar yükleme gibi kötü davranışları olan sayfalar oluşturmayın.
Yalnızca arama motorları için oluşturulmuş giriş sayfalarındanveya çok az orijinal içeriği olan veya hiç olmayan bağlı programlar gibi çerez kesici yaklaşımlardan kaçının.
Siteniz bir bağlı programa katılırsa, sitenizin bu programa değer kattığından emin olun. Kullanıcılara öncelikle sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden veren benzersiz ve alakalı içeriksağlayın.
Sitenizin bu kurallara uygun olmadığına karar verirseniz, sitenizi bu kurallara uyacak şekilde değiştirebilir ve ardından sitenizi yeniden değerlendirilmek üzere google’ ye gönderebilirsiniz.

KMK Bilişim Google Kalite kurullarına uygun web tasarım hizmeti vermektedir. Web kalite kurullarına uygun optimizasyonlu bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız talepte buluna bilirsiniz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER