Web Tasarım

Web Tasarım bugün 7 den 70 e herkesin en az bir seher işlem yaptığı internet sitelerinin oluşumunu sağlayan bir kavramdır. Web Tasarım “Tasarım’ın” dijitalleşmiş şeklidir. İnternetin yaygınlaşması ile web tasarım dünya genelinde popüler sektörlerden biri olmuştur. Bugün okullarda bölüm olarak öğretilmektedir. Teknolojinin gelişimi ile tasarım programlarında büyük gelişmeler olmuştur. Tasarım programların gelişmesi daha güzel web siteleri oluşturulmasına imkân sağlamıştır.

Devamını Göster

Web Tasarımı Nedir

Bir internet sitesinin web ara yüzlerinin tasarlanmasına web tasarımı denir. Web Tasarımı webmasterlar gerçekleştirir. Web tasarımı yapılırken teknik standartlara uymak internet sitesinin başarılı olması için bir zorunluluktur. Profesyonel olmayan kişiler tarafından hazırlanan web siteleri web site sahiplerine büyük zararlar vermektedir.

Ülkemizde oldukça fazla web çöplüğü bulunmaktadır. İşin uzmanı olmayan webmasterlar tarafından yapılan web standartlarına uygun olmayan çok fazla sayıda internet sitesi yer almaktadır. Bir web sitesi yaptırmadan önce iyi bir planlama yapılması gerekmektedir.

Web Tasarım Unsurları

Her işte olduğu gibi web tasarım işinde de belirli kurallar vardır. Bu kurallara uyarak web sitesi hazırlamanız başarılı bir web sitesine sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu unsurlara kısaca göz atalım;

Web Planlama; Bir web sitesi hazırlamadan önce iyi bir planlama yapmak gerekmektedir. Web sitesinin hitap edeceği kitle, amacı, içeriği planlanmalıdır.

Web İçerik: Web içeriği zengin bir şekilde titizlikle hazırlanmalıdır. Verilmesi istenilen mesajı verebilecek şekilde özgün metin, görsel, videolar hazırlanmalıdır. Sitenizde kullanacağınız içerik, ziyaretçileriniz için her zaman sitenizle ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve yeterli olmasına dikkat edilmelidir.

Web Düzen: Sitede kullanılacak görsel, grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Tasarımın bütünlüğünü bir düzen içinde koruması gerekmektedir.

Site Renkleri: Web sitenizin renk seçimi pazarınıza uyum sağlayacak şekilde olmalıdır; Kurumsal yapınıza uygun bir şekilde web sitenizin renk düzenini ayarlamanız gerekmektedir. Bugün bu özelliği çok iyi kullanan birçok marka bulunmaktadır.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Web sitesi oluştururken, kullanıcı dostu olması birinci önceliğimiz olmalıdır. Kullanımı zor olan web sitesi amaca ulaşamayacaktır. Web sitesi oluştururken her zaman son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler tasarımları aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek elde edilebilir.

  • Navigasyon
  • Multimedya
  • Uyumluluk
  • Teknoloji
  • İnteraktif

Web tasarım mesleği

İlk zamanlarda pek ciddiye alınmayan web tasarım mesleği günümüzde en popüler mesleklerden biri haline gelmiştir. Artık okullarda web tasarım bölümü oluşturulmuş ve akademik olarak yeni nesil bu alanda yetiştirilmektedir. İş potansiyeli yüksek olan bu alanda birçok iş olanağı bulunmaktadır ve birçok meslek grubundan daha avantajlıdır.

Web tasarım firmalarının ağırlıkla büyük şehirlerde olması bir şey değiştirmiyor. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde web tasarım mesleği popülerliğini korumaktadır. En iyi web tasarım firmaları, en iyi web tasarımcılar tarafından oluşmaktadır. Bünyesinde profesyonel webmasterlar barındıran web tasarım firmaları harika kurumsal web tasarım lar oluşturmaktadırlar.

KMK Web Tasarım

KMK Bilgi Teknolojileri 1998 yılında bu sektöre girmiş ve bu tarihten itibaren kullanıcı dostu web siteleri tasarlamaktadır. Binlerce kurumsal web sitesi hazırlamış ve hazırlamaya devam etmektedir. Türkiye’de ilk hazır web tasarım üreticisi olan KMK, birçok özellikle donatılmış uluslararası standartlara uygun hazır web paketleri ile hızlıca web sitesi oluşturmanızı sağlamaktadır.

KMK Hazır web tasarım paketleri ile hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolayca web sitenizi oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Mobil uyumlu ve SEO optimizasyonlu bu web paketleri ile sizde hemen bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de yüzlerce web tasarım ajansları KMK hazır web tasarım altyapısı kullanarak müşterilerine web siteleri hazırlamıştır ve hazırlamaya devam etmektedirler. KMK Hazır web tasarım ile oluşturulan web siteleri oldukça uygun maliyettedir. Binlerce lira ödemeden uygun web tasarım fiyatları ile web sitenizi oluşturabiliyorsunuz.

KMK Web Tasarım Blog

KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi, Web Tasarım alanında faaliyet göstermektedir ve ham maddesi bilgidir. KMK Bilgiyi alır işler ve kullanıcısına sunar. Bu blok aracılığı ile web tasarım alanında bilgi paylaşımı yaparak abonelerini web tasarım la ilgili yenilikler hakkında bilgilendirir. Sende web teknolojilerini yakından takip etmek için KMK Abonesi ol bilgi sana gelsin.

Devamını Gizle