Web Tasarım

Web Tasarım İçin İçerik

16 Nisan 2015 18:27:19
0Yorum
2688Okunma

Web tasarım içeriği bir web tasarım için en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriği sağlam olmayan..

Web tasarım için içeriğimi nasıl hazırlayacağım?

Web tasarım içeriği bir web tasarım için en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriği sağlam olmayan web tasarım ne arama motorları tarafından nede site ziyaretçileri tarafından hoş karşılanmaz.

Web tasarım içeriği hazırlarken öncelikle şunlar yapılmalıdır. Web tasarım da olacak kategoriler, sayfalar sayfa içerikleri ürünler ürünlere ayıt kaliteli fotoğraflar, ürün özellikleri, hizmetlerle ilgili özgün içerikler, şirketle ilgili kurumsal içerikler, şirket hakkında fotoğraflar hazırlanmalıdır.

Web sitenizin google ve benzeri arama motorlarında fark yaratmasını istiyorsanız özgün bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedır. Özgün içerik sizin ağzınızdan çıkacak cümlelerden oluşacaktır. Sizinle ilgili en iyi içeriği siz hazırlayabilirsiniz.

Sayfanızda ne anlattığınızla birlikte bunu nasıl anlattığınız da çok önemli. Metinlerin kullanımında abartıya kaçmaktan kaçının. Birbirinden farklı renkteki karakterlerden, göze hoş gelmeyen fontlara, yazı karakterlerinin irili ufaklı olmasından, bütün linklerin yan yana bulunmasına kadar sayabileceğimiz birçok özellikten kaçının. Bazen bir karakterin çok küçük olması da etkili olabilir, çok büyük olması da. Önemli olan bunu nasıl kullandığımızdır. Birbiri ile ilişkili olan metinlerin özellikleri arasında çok fazla değişiklikler yapmayın. Bunu yalnızca ilişkisiz olan metinleri, bölümlere ayırarak deneyin. Kullandığınız karakterlerin renginin arka plan ile uyumlu olmasına dikkat edin. Eğer sitenizi birçok bölüme ayırmışsanız, bu bölümleri şekilde görebileceğiniz gibi birbirine çok yakın linklerle belirtmeyin. Aksine her bölümün linki için ayrı paragraf kullanarak misafirlerinizin aradıklarına daha kolay ulaşabilmelerini sağlayın.

Sayfanızın adresinin seçimi de çok önemli konulardan birisi. Eğer "free web hosting" sağlayan şirketler vasıtasıyla sayfanızı hazırlayacaksanız bu konuya önem vermeniz gerekiyor. Kullanıcı gözüyle hangi adrese ulaşmanın daha kolay olabileceğini düşünün. Adres seçiminde adresin sayfanızı en iyi şekilde anlatmasına ve kullanıcı dostu olmasına dikkat ediniz. Önemli olan adresinizin akılda kalıcılığıdır. Yine web üzerinden ulaşabileceğiniz, içerisinde web sayfası tasarımında kullanılmak üzere kaynaklar bulunan sayfalardan bedava fontlar alabilirsiniz. Bu sitelerden bazılarına üye olursanız, her gün posta kutunuza yeni bir font gönderiyorlar. Bu fontları kullanırken, göze hoş gelmesinin yanında sayfanın diğer bölümleriyle de uyumlu olmasına dikkat edin. Kötü web sayfalarının geleneksel metin özellikleri arasında; arka plan ile uyumsuz renkteki ve büyüklükteki karakterler, birbirleriyle uyumsuz mesafedeki linkler ve abartılı yazı tipleri sayılabilir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER