Web Tasarım

Web Tasarımındaki İlkeler

16 Nisan 2015 15:42:33
0Yorum
3494Okunma

Web sitelerinin sayısının artması ile birlikte firmalar arası rekabetler de arttı. Bir web sitesi nasıl olmalıdır, hazırlanma aşamasındaki temel ilkeler nelerdir vb. soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

İçerik

Web sitenizin belki de en önem vermeniz gereken noktası içeriktir. Aynı şekilde devamlılığını sürdürebilmek ve sürekli yeni ziyaretçilerin gelmesini sağlamak için içerik konusu üzerinde çalışmalısınız. Sadece ziyaretçiler için değil arama motorları da içeriklere büyük önem vermektedir. İçerikleriniz her şeyden önce özgün olmalıdır. Kopyala + Yapıştır yoluyla web sitenizde yayınladığınız içerikler size hiçbir fayda sağlamazken aksine web sitenize zarar vererek içeriği aldığınız web sitesine olumlu etkiler sağlayacaktır. Bu nedenle içeriklerinizi tamamen kendi cümlelerinizle internet ortamına dökmelisiniz.

İçeriklerinizi hazırlarken hedeflediğiniz anahtar kelimeleri konunun akışını bozmayacak şekilde içerikte kullanmalısınız. Ancak asıl amacınız arama motorları değil kullanıcılara bilgi vermek olmalıdır. Kullanıcıların dikkatlerini çekecek ve gerçekten işe yarayacak içerikler sunarak hedeflediğiniz yere kısa sürede gelebilirsiniz. İçeriklerinizde sadece yazı değil, görsel kullanımına da önem vermelisiniz. Web sitenizin her bir sayfasında en az bir görsel kullanmalısınız.

İşlevsellik

Kullanıcılar web sitenizde rahatça bir içerikten diğer içeriğe ulaşabilmelidir. Bunun için sayfalarda ilgili sayfa ve kategorilere linkler vererek kullanıcılar için kolaylık sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanıcılar web sitenizde ne kadar uzun vakit geçirirse size o kadar faydası olacaktır. Bu nedenle web siteniz her kullanıcıya göre işlevsellik göstermeli ve ziyaretçilerin diğer içeriklere de tıklanmasını sağlayan işlevler oluşturulmalıdır.

Kullanılabilirlik

Günümüz web sitelerinde genellikle bir içerik çöplüğü ve karışıklık var diyebiliriz. Bu da ziyaretçilerin web sitesi içerisinde aradıklarını bulamamalarına neden oluyor. Ziyaretçiler kullanım kolaylığı olmayan web sitelerini ilgisini çeken içerikler bulunsa bile terk ediyor.

Web sitenizin tasarımını yaparken ziyaretçilerin en kolay kullanabileceği şekilde hazırlamalısınız. Aynı zamanda kategori ve içerik hiyerarşisi basit olmalı kullanıcılar web sayfanıza kaybolmamalıdır. Bu durum özellikle e-ticaret siteleri için geçerlidir. Mümkün olduğu kadar sade bir yapı kurmalı ve bu sade yapıyı korumalısınız.

Web Tarayıcıları ile Uyumluluk

Günümüzde neredeyse zorunlu bir hal alan mobil ve tüm tarayıcılarla uyumlu web sitesi tasarımlarını tercih etmelisiniz. Bu özellikleri taşımayan web siteleri daha uygun fiyatlara kişilere sunulmaktadır. Ancak bu gibi bir web sitesi size hiçbir katkı sağlamaz. Siteniz tüm tarayıcılarla uyumlu bir şekilde çalışmalı ve bozulmalar yaşanmamalıdır.

Akıllı telefon kullanım artışıyla birlikte web siteleri en çok ziyaretçiyi mobil cihazlar üzerinden almaktadır. Mobil uyumlu olmayan web siteleri ise ziyaretçiler tarafından yaklaşık 10 saniye içerisinde terk edilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için web sitesi tasarımına ve uyumluluğuna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Biçimsel Özellikler

Web sitenizin biçimsel özellikleri renk, logo, menü vb. olarak sayılabilir. Öncelikle aklınızda bulunması gereken temel nokta içeriği ön plana çıkarmanız gerektiğidir. Tasarımınız sade olmalıdır ve içerik ön planda olmalıdır. Sade olması şık olmayacağı anlamına gelmemelidir. Beyaz zemin üzerine logonuzla uyumlu bir ana renk seçerek şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz bir temayı web sitenizi hazırlayan firmaya gösterirseniz size bu konuda yardımcı olabilirler.

Logoya önem verin. Logo ziyaretçilerinizin en çok aklında kalacak unsurdur. Bunun için çok fazla logo değiştirmemelisiniz. İnsanların hafızalarında logonuzla yer edecek olan web siteniz için şık ve farklı tasarıma sahip olan bir logo hazırlatmalısınız. Logonuzun web sitenizle veya sektörünüzle alakalı olması çok daha iyi olacaktır.

Bu içerik 20.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER