Hosting

Windows Hosting Nedir?

15 Nisan 2015 16:28:06
0Yorum
3861Okunma

Windows hosting kullanılan sunucularda işletim sistemi olarak Windows’un kullanılmasıdır. Seçeceğiniz hosting türünde kullanılan işletim sistemi ve altyapıya çok dikkat etmeniz gerekir.

Bir önceki yazımızda PHP tabanlı projeler için tercih edilen Linux Hosting ve sunucular hakkında bilgiler vermiştik. En çok tercih edilen hosting türlerinin Linux ve Windows işletim sistemlerini kullananların olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızda ise Windows Hosting hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Linux Hosting Nedir? Öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Windows hosting kullanılan sunucularda işletim sistemi olarak Windows’un kullanılmasıdır. Seçeceğiniz hosting türünde kullanılan işletim sistemi ve altyapıya çok dikkat etmeniz gerekir. Seçim yaparken kullanılan programlama dili, altyapı ve kullanılan diğer özellikleri göz önüne alarak seçiminizi bu doğrultuda yapmalısınız. Örneğin ASP, ASP.NET dillerinden herhangi birini kullanıyorsanız seçeceğiniz hosting türü Windows hosting olmalıdır. Bu tür projeler Windows hosting üzerinde maksimum performansla çalışacaktır.

Diğer projelere baktığımızda da göreceğimiz PHP tabanlı projeler Linux hostinglerde, ASP tabanlı projeler Windows hostingler üzerinde barındırılmaktadır. Windows, Linux gibi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değildir. Ancak bu durum çoğu firma ve Windows hosting kullanıcısı tarafından önemli bir durum olarak görülmüyor. Günümüzde tüm Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olma özelliğini koruyor.

Ücret konusunda ise Windows hostingler Linux hostinglere oranla daha yüksek fiyatlara satışa sunulmaktadır. Windows hostingler genellikle Plesk Panel ile kullanılmaktadır. PHP tabanlı projeleride çalıştırabilen Windows hostingler daha önce de bahsettiğimiz gibi en yüksek performansı ASP tabanlı projelerde göstermektedir. Linux sunucularda olduğu gibi HTML, Java, Flash ve Javascript gibi dilleri de desteklemekte ve kullanılabilir kılmaktadır.

Eğer PHP tabanlı bir projeye sahipseniz Windows hosting kullanmanız tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise PHP deki karışık yetkilendirme ve izin özelliklerinin Windows sunucularda sorun yaratmasıdır. Örnek vermek gerekirse .htaccess dosyası Windows sunucularda çalışmamaktadır.

Tekrar edecek olursak projeniz ASP dilleri ile yazılmış ise Windows işletim sistemini kullanan sunucularda, PHP dili ile yazılmış ise Linux işletim sistemini kullanan sunucuları tercih etmelisiniz. Bu tercihiniz hizmet aldığınız hostingden maksimum düzeyde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Bu içerik 09.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER