E-Ticaret

Yapay Zeka E-Ticaret Paketleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Mart 2019 09:13:24
0Yorum
436Okunma

Yapay Zeka E-Ticaret Paketleri günümüzde halen arge çalışması süren bir konu. Yapay Zeka üzerine algoritma kodlama çalışmaları ülkemizde ODTÜ bünyesinde Tübitak ın katılımı ile halen devam etmekte. Genel anlamda yapay zeka e-ticaret paketleri diye adlandırabileceğimiz yapay zeka iş yazılım çalışmaları da ülkemizde birkaç firma tarafından devam ettirilmekte.

Yapay Zeka Devrimi denilerek geleceğe dönük bir öngörüde bulunuluyor aslında. Artık gelişmekte olan ekonomilerin sanayi devrimleri için zaman gerekliliği kavramından uzaklaşılmıştır. Günümüz bilgi teknolojisinde çok kısa sürede yapay zeka devrimi genel bilgi paylaşım ağları üzerinden gelişmemiş ülkelerdeki yetişmiş beyinler tarafından geliştirilebilmekte. Eğer Türkiye Cumhuriyeti nde Türk Teknoloji devrimi yapılacak ise en önemli konu beyin yetiştirebilme ve onu elde tutabilme üzerine çalışmalar yürütmek olmalı.

E-Ticaret Yapay Zeka

E-Ticaret Yapay Zeka nın beklide ticari anlamda en işlevsel şekilde kullanılacağı alan. Yapay zeka e-ticaret paketleri nin ülkemiz özelinde ilgi çekmesinin yeniliklere açık olmamız dışında temel yanı, içinde ticaret kelimesinin geçiyor olması. Çünkü bu yönde çalışmalar yapan iş yazılım firmaları geleceğe dönük projelerini belirlerken yurtdışına yazılım ihraç etmeyi hedefliyorlar. En son Barselona da düzenlenen Mobile World Congress de bile yapay zeka e-ticaret paketleri üzerine çalışma yapan Türk firmaları katıldı.

E-Ticarette Yapay Zeka

E-Ticarette Yapay Zeka nın kullanım alanı çok geniş bunun ana nedeni finanse edilebilirlik.

Günümüz şartlarında her hangi bir gelişmenin devam ettirilebilmesi adına finansal ve fikirsel özgürlük gereklilik. Finansal özgürlüğün en kolay yolu işinizini ticaret üzerine kurgulamak. Unutmayalım Nasa uzay projesini balistik füze ve savunma sanayi projeleri ile finanse etmiştir. Benzeri bir şekilde ülkemizde bu alanda yapılacak gelişmeler kendi kendini finanse edebilmek adına ya devlet tarafında savunma sanayi ya da ticari yazılımlar boyutunda firmalar kendini finanse ederek geliştirmelidir.

Yapay Zeka E-Ticaret Yazılımı

Yapay Zeka E-Ticaret Yazılımı yüzeysel düşünülmemeli, buradan geliştirilecek konunun ne noktalara varabileceğini bile kestirmek zor. Ülkemizde maalesef ekonomimizin büyüdüğü dönemlerde bile bu konularda devlet destekleri çok sınırlı iken şu aşamada durma noktasına gelindi. Bu konu üzerine yoğunlaşmış firmalara vergi desteği sağlamak bile beklide gelecekte ülkemizin yapay zeka teknolojisi adına atacağı küresel adımlara can suyu olur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Yapay zeka denilince magazinsel boyutundan dolayı ilk akla gelen robot Sofia nın yönlendirici kurgusal bir soru üzerine yaptığı ‘’İnsanları yok edeceğim’’ gibi oldukça korkutucu bir açıklama. Sonrasında yarı organik nano silikon gelişken çipler ve zaman ile eşgüdümlü gerçekleşen yapay zeka gelişimi ile Sofia yine kurgulandığından şüphelendiğim ikinci soruya daha da korkutucu bir şekilde ‘’Sizler bize zarar vermezseniz bizde size zarar vermeyiz’’ şeklinde politik olarak cevap vermiştir.

Yapay zeka en azından ülkem özelinde söylemlerine dikkat etmeli, Siri yi bile kilitleyen bir potansiyelde öngörülemez özelliklere sahip olan yurdum insanını sokaklarda sunuculara, bilgisayarlara ve hatta yazıcılara kafa atarken hayal etmek çok zor değil.

Espri bir yana, tarihte ve günümüzde insanoğlu doğası gereği kaşiftir, beklide geleceğimizin bilinmezliğinin verdiği özgürlük ya da yaradan dokunuşu. Biz kaşiflerin torunlarını en son korkutacak şey yeniliklerdir, yeniliklere açık olun.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER