Bilişim Teknolojileri

Yazılım Mimarisi

SSS

Ediz AYYILDIZ,
Editör

27 Ocak 2020 10:53:22
0Yorum
140Okunma

Mimari ve yazılım ilk bakışta çok yakın kavramlar olarak görünmüyor olabilir belki de ama başarılı bir yazılım ürünü ortaya koymak istiyorsanız, doğru planlanmış ve program dahilinde bir çalışma yapmak zorundasınız. Bunun için gerekli olan ise düzgün tasarlanmış bir yazılım mimarisi kurmak.

Yazılım Mimarisi Nedir?

Mimari kelimesini duyduğunuzda aklınıza gelen son konulardan biridir belki de yazılım ama büyük ve kapsamlı bir yazılım ürünü geliştiren bir ekibin içinden bir gözle bakıldığında, yazılım mimarisinin projeyi destekleyen bir bel kemiği olduğu net bir şekilde görünüyor.

Yazılım Mimarisi Nedir?

Yazılım mimarisi kuracağınız yapının oturacağı zemin gereksinimlerini belirleyen kavramlar diyebiliriz.
Seçilecek programlama dilinden veri tabanı yapısına, esnekliğinden güvenlik ve donanım ihtiyaçlarına kadar yazılım projesi kodlamaya başlamadan önce bütünüyle tasarlanmalı. Bu tasarlamayı yapan kişiler ise projenin yazılım mimarlarıdır. Yazılım mimarı, projeyi baştan sona tasarlar, gerek gördüğünde devreye girer ve süreç boyunca tasarladığı mimarinin dışına çıkılmamasını sağlar.

Neden Yazılım Mimarisine İhtiyaç Duyarız?

Yazılım geliştirme süreci kapsamlı fonksiyonel ve büyük projeler için karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte herhangi bir dağınıklık ve tıkanma yaşamak istemiyorsanız, projenizi bir mimari ile yön vermelisiniz.

Çizeceğiniz bu mimari yön size kuracağınız yapının karmaşıklığını yönetebilme ve bir bütün olarak bu yapıyı koruyabilme imkanı sunacak. Bununla beraber iyi kurgulanmış bir mimari olmadan yazılan projeler gelecekte üzerine eklenecek yazılımları ve teknolojileri kabul etmez. Başından iyi planlanmış bir mimari, kullanılabilir ve uygulanabilirliği kolay, sağlam sistemlerin ortaya çıkması için yapılması gerekenler listesinde ilk sıradadır.

Olayı bir de temel açıdan ele alacak olursak yazılımları Grafiksel Kullanıcı Arayüz (Graphical User Interface - GUI) ve bu ara yüzün kontrol mekanizması olan mantıksal kısım olarak iki parçada düşünebiliriz. Yazılım mimarisi bu iki parçanın birbirinden etkilenmemesini sağlar.

Yazılım Mimarisinde Kullanılan Şablonlar Nelerdir?

Model-View-Controller (MVC) en çok bilinen ve sık sık kullanılan şablondur. Genel çalışma prensibi, tarayıcı üzerinden view sayfasıyla istek yapıldığında bu istek Controller’a iletilir. Controller isteği işlemek üzere model ve bağlantılı bileşenleri ile ihtiyaç duyulan sınıf ve metotları çalıştırır. Elde ettiği sonuçları View’e göndererek sayfa çıktısını gösteren default ve her türlü yazılım tipi için uygun bir şablon diyebiliriz.

Service-Oriented-Architecture (SOA) temel olarak sistem üzerinde birçok sistemin uyumlu şekilde çalışmasını amaçlar. Entegre sistemler kurmak için kullanılan bir mimari yaklaşımdır.

Multitier Architecture (Çok Katmanlı Mimari) ise projede yapılan veritabanı işlemleri, mantıksal işlemler ve sunum işlemlerini ayrı katmanlarla kurgulayıp bir bütün ortaya koyarak geliştirme yapmayı sağlar. Veri tabanı için Data katmanı, mantıksal işlemler için Business Logic katmanı, ve sunum için UI katmanı oluşturulur. İhtiyaçlar doğrultusunda ek katmanlar da oluşturulabilir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER