E-Ticaret

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

28 Ağustos 2019 12:32:22
0Yorum
227Okunma

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret çok karmaşık bir konu olarak gözükebilir ama aslında işin içerisine girip birkaç teknik terime derinlikleri ile egemen olunduktan sonra inanın çok zor bir konu değil. Öncelikle yeni başlayanlar için e-ticaret işletmecisi olmak adına yazılım sektörüne ya da bilgi teknolojileri üzerine bir altyapınız olması gerekmez. Dijital pazarlama üzerine merak edin gerisi gelir.

E-Ticaret Nedir normalde gerçekleştirdiğiniz ticari faaliyetleri bir mağaza açarak gerçekleştirmek yerine Web sitesinin oldukça gelişmiş bir versiyonu olan ve arka planda dijital pazarlama argümanlarını kullanabileceğiniz yönetim paneline sahip bir site üzerinden pazara sunmaktır. Yeni başlayanlar için e-ticaret en düşük maliyetli iş kollarından biridir. Eğer e-ticaret birincil bir iş olarak görülüp üzerinde durulur ise en kötü şartlar altında dahi yatırımınızın üzerinde bir geri kazanımı size sağlar. Türkiye’de senelik %40 lar da bir büyüme ile rekor seviyelerde ilerleyen e-ticaret içerisinde yer almak çok zor bir süreç değil. Aşama aşama aşağıda yer almaktadır.

  • Araştırma Geliştirme & Ürün Tedariki
  • Şirket Açılışı & Muhasebe
  • Yazılım Firması Bulma & E-ticaret Site Yönetimi
  • Sanal POS Ödeme Sistemleri & Kargo Antlaşması
  • Tanıtım, Seo Çalışması & Talep Oluşturma, Karşılama
  • Geribildirim Toplama & Kendini Geliştirme

E-Ticaret Başlangıç

E-Ticaret Başlangıç için aslında sistemi oturmuş bir e-ticaret firmasında kısa bir sürede olsa çalışıp iş akışına hâkim olmak akademik bir eğitimden çok daha fazla etkili olabilir. Bunun dışında da pek tabii ki yeni başlayanlar için e-ticaret de kendi şirket yapınız içerisinde çıkan sorunlara çözüm ürettikçe de konu ile ilgili uzmanlığınız artar.

E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-Ticaret Nasıl Yapılır üzerine birçok şey anlatılabilir ama temelde e- ticaretin yazılım altyapıları ve çalışma şekillerine göre aşağıdaki gibi bir sınıflandırmaya gidilmiştir.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri.

Ücretsiz E-Ticaret sitesi yapmak mümkün olsa da oldukça uzun ve bir o kadar bir çalışma olacağından emin olabilirsiniz. Yeni başlayanlar için e-ticaret de en çok destek alınması gereken alan olan yazılım ile ilgili hizmeti alacağınız kurumsal bir yazılım firması yerine sözde anahtar teslim ama süreç içerisinde muhatap bulamayacağınız bir özel yazılım çalışması yapan kişilere gereksiz masraf yapmayınız. Bunun yerine taleplerinizi hazır paket üzerinden %80 karşılayabildiğiniz bir e-ticaret yazılım firmasını tercih etmeniz her açıdan sizin için daha mantıklı olur.

E-Ticaret Stratejileri

E-Ticaret Stratejileri üzerine günümüzde Türkiye’de çok az firma çalışmıştır. Maalesef ticarete atılacak özgüveni çok olan bir millet olmamıza karşın şirket yönetimi ya da markalaşma alanında oldukça eksikleri olan bir yapımız mevcut. Daha önce de birçok defa yazdığım gibi bir şirketin büyüme sürecinin sağlıklı yönetimini bile tam beceremediğimiz için 3. nesil devam eden aile şirketleri bile bir elin parmağı kadar sınırlı bir ülkeyiz. Yeni başlayanlar için e-ticaret adına söylenebilecek en önemli şeylerden biri de planlarınızı bugüne göre değil yarına göre yapın. Çünkü beklentinizin çok üstünde hızlı bir şekilde büyüyebilirsiniz ve buna hazır değilseniz aynı hızla kaybedersiniz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Tevfik Kolaylı ya da yaygın bilinen adıyla Neyzen Tevfik, taşlamalarıyla tanınan Türk neyzen ve şairdir. Taşlama kitaplarının yanı sıra, çeşitli taksimler ve saz semailerinin bestecisi olarak da bilinir. Osmanlı döneminde istibdatta karşı, Cumhuriyet yıllarında ise devrimlere karşı gelenlere karşı hicvini kullanmış, haksızlığa, yolsuzluğa ve yozlaşmış lığa karşı şiirler yazmıştır.

Neyzen Tevfik’in güzel sözlerinden biri, “Hayat sana her zaman ikinci şans verir. Adına yarın denir.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER