E-Ticaret

Yurt Dışına Kargo ile Mal Göndermek

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

23 Temmuz 2019 17:17:05
0Yorum
252Okunma

Yurt Dışına Kargo ile Mal Göndermek eskiden ticaret yollarının sınırlı ve bazı tekel kargo firmaları tarafından fiyatın tek yönlü belirlenmesinden kaynaklı oldukça pahalı az tercih edilen bir yoldu. Soğuk savaşın bitmesi ile ticaret yolları ve pazarların açılmasını takip eden süreçte kargo firmaları arasındaki rekabet kaynaklı yurt dışına kargo ile mal göndermek kabul edilebilir rakamlara geldi.

Yurt Dışına Mal Satmak günümüz iletişim çağında düşünüldüğünün aksine hiç de zor değil. Özellikle eskisi gibi yabancı dil bilgisi yetkinliğine sahip personeller ile yüksek maliyetli fuar çalışmaları sayesinde bir portföy oluşturma zahmetleri e-ticaretin küresel etkileri ile yurt dışına kargo ile mal göndermek de kolaylaşınca neredeyse ortadan kalkmış durumda. Pek tabi ki bazı sektörlerde fuar faaliyetleri ciddi önem arz etse de finansal açıdan karşılanması güç ticari maceralara atılmak için ciddi bir sermaye birikiminiz olması ancak sizi başarılı kılar. Yurt dışına kargo ile mal göndermek adına herhangi bir çalışma yapmadan önce çalışacağınız ülkenin ithalat şartları konusunda bir pazar araştırması ve mevzuatları ile ilgili detaylı bir inceleme yapmanız sizi eşdeğerleriniz içerisinde farklı tutar ki bu da başarının temelidir.

Yurtdışına Gümrüksüz Mal Gönderme

Yurtdışına Gümrüksüz Mal Gönderme resmi olarak kargo ya da hava, deniz ve kara yolu ile mümkün değildir. Yurt dışına kargo ile mal göndermek tamamen gümrüğe tabi işlemlerdir.

Mikro İhracat Kargo Fiyatları

Mikro İhracat Kargo Fiyatları göreceli olarak gönderi yapılacak ülkelere göre değişkenlik gösterse de yurt dışına kargo ile mal göndermek adına en büyük diğer etken kargonun ağırlığı, kapladığı alan ve gönderinin hava, deniz ya da karayolu seçeneklerinden hangisi ile gönderildiğine bağlıdır.

Mikro İhracat Kargo Ücretleri nin zaman içerisinde daha da azalması beklenilmekte. Kazancının %35 ni e-ticaret den sağlayan hızlı kargo firmaları, e-ticaret yıllık anlamda %40 a yakın büyüdüğü verileri üzerinden hareket etmek gerekir ise, uluslararası kargo firmaları gibi bağlantılı sektörlerinde ücretlerinde rekabet kaynaklı indirime gitmesi gerekliliği doğmaktadır.

Mikro İhracat Destekleri

Mikro İhracat Destekleri var olan ticari teşvikler arasında son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artış ile beraber küçük ve orta ölçekli girişimcilerin en çok ilgi gösterdiği konuların başında geliyor. Mikro ihracat KDV iadesi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Bunun başlıca nedeni mikro ihracat ta 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden yurt dışına kargo ile mal göndermek istediğinizde 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan gıda harici her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı İmparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesidir, Avrupa’da Muhteşem Süleyman, doğu medeniyetlerinde ise adaletli yönetimine atfen Kanunî Sultan Süleyman olarak da bilinmektedir. 1520'den 1566'daki ölümüne kadar, yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapan ve 13 kez sefere çıkan I. Süleyman, saltanatının toplam 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir.

Dönemin siyasi dengeleri gereği Fransa’nın düşmesini istemeyen Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralına ticaret yollarının hakiminin kim olduğunu hatırlatan ve yurt dışına kargo ile mal göndermek denildiğinde nedense aklıma gelen mektubunun kısa günümüz Türkçe özeti.

“Ben ki, sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve benim dâhi ateş saçan zafer kılıcımla fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Süleyman Hân’ım. Sen ki, Françe vilayetinin kralı Françesko ’sun. Sultanların sığınma yeri olan kapıma, adamın Frankipan ile mektup gönderip, memleketinizin düşman istilâsına uğradığını, hâlen hapiste olduğunuzu bildirip, kurtulmanız hususunda bu taraftan yardım ve medet dilemişsiniz. Her ne ki demiş iseniz benim yüksek katıma arz olunup, teferruatıyla öğrendim. Padişahların mağlup olması ve hapsolması tuhaf değildir. Gönlünüzü hoş tutup, hatırınızı incitmeyiniz. Bizim ulu ecdadımız, daima düşmanı kovmak ve memleketler fethetmek için seferden geri kalmamıştır. Biz dahi onların yolundan yürüyüp, her zaman memleketler ve kuvvetli kaleler fetheyleyip gece, gündüz atımız eğerlenmiş ve kılıcımız kuşanılmıştır. Allah hayırlar versin ve iradesi neyse o olsun. Bunun dışındaki vaziyet ve haberleri adamınızdan sorup öğrenesiniz. Böyle bilesiniz.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER