E-Ticaret

Yurtdışına Ürün Göndermek

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Eylül 2019 11:59:34
0Yorum
310Okunma

Yurt Dışına Ürün Göndermek geçmişteki deneyimler ve bunların yarattığı algı ile oldukça güç sanılsa da günümüzde bu oldukça kolay bir çalışmadır. Yurt dışına ürün göndermek özellikle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) üzerinden hızlı kargo firmaları aracılığı ile oldukça kolay hale gelmiştir.

Yurt Dışına Gümrüksüz Mal Göndermek yasalar çerçevesinde mümkün değildir. Gümrük, malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ayrıca vergilerinin ödendiği kamu faaliyetidir. Bu nedenledir ki gümrüksüz ihracat ve ithalat söz konusu olamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun vadeli dijitalleşme planları çerçevesinde yurt dışına ürün gönderme konusu yakında sadece ekran başında rahatça yürütülebilir hale gelecektir. E-Devlet işlemleri kapsamında ilerlemesi öngörülen gümrük mal takip sistemi şu aşamada serbest bölgelerde test edilmekte. Bu gelişmelerle beraber yakın zamanda gümrük bürokrasisinin ortadan kalkması beklenemez. ETGB(Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı)nın bile devreye girmesi gümrük müşavirliği ya da gümrük komisyonculuğu marifetine ihtiyaç kalmamasına neden oldu. Hızlı kargo firmalarına bir kereye mahsus şirket evraklarınızı paylaşıp gümrük masrafları içerisinde bir gönderi yapmanız mümkün olduğu için bu çeşit aracı hizmetleri mikro ihracatta şu aşamada ortadan kalkmış durumda.Gümrük kontrolü bir ülkenin egemenliğinin en önemli unsurudur.

Yakın zamanda Türkiye’de yapılan bir tatilden İngiltere’ye götürülen bir arı İngiltere özelindeki arı popülasyonuna ve doğal dengesine zarar verebilir kaygısı ile günlerce haber yapıldı. Yurt dışına ürün göndermek konusunda yaşanılan bürokratik sıkıntıların bilincindeaynı hassasiyetin Türkiye gümrüklerinde de gösterilmesi gerekir.

Yurt Dışına Mal Satmak

Yurt Dışına Mal Satmakkonusunda en önemli husus hangi ülke pazarına, hangi ürün ve ne fiyatla gireceğiniz konusudur. Günümüzde internet aracılığı ile her ülkeye satış yapabilirsiniz ancak gönderilecek malın kargoya uygunluğu ve pazarın öngörülebilir ihtiyaçları içerisinde olup olmadığı çok iyi araştırılmalı.

Mikro İhracat

Mikro İhracat 7.500 Euro, 150 Kg sınırları içerisinde her gönderi için uygulanan gönderi sınırıdır. Mikro İhracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimentoyla birlikte faturanın ibrazı ile KDV iadesi alınabilmekte.

Mikro İhracat Kargo Fiyatları göreceli olarak gönderi yapılacak ülkelere göre değişkenlik gösterse de yurt dışına ürün göndermekadına en büyük diğer etken kargonun ağırlığı, kapladığı alan ve gönderinin hava, deniz ya da karayolu seçeneklerinden hangisi ile gönderildiğine bağlıdır. Bölgeler bazın da gönderi fiyatları incelenerek Pazar seçilmelidir ki burada unutulmaması gereken gümrük masrafları içerisinde bir gönderi gerçekleştiriliyor olmasıdır.

E-Ticaret İhracat İlişkisi

E-Ticaret İhracat İlişkisibirbirlerini tetikleyerek ilerleyen ve büyüyen bir alan. İhracatta %15 büyüme rekoru kırılırken, e-ticarettede %40’larda büyüme gerçekleşmekte. Ama konunun üzücü olsa da gelişmesini sağlayan alan ekonomik sıkıntılar. Benim kadar konuya ilgili kişilerin rahatça anlayabileceği şekilde bu çeşit gelişmelerde neden sonuç ilişkisi aranmalıdır.

Perakende ticarette aradığını bulamayan ya da masraflarını azaltmak isteyen işletmeciler e-ticarete yönelmekte. Türk lirasının değer kaybı sebebi ile farklı ülke yatırımcıları Türkiye’yi ucuz Pazar olarak görüp bizden ürün alımı yapmakta. Bu dönem e-ihracat dönemidir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Trabzon ile Rize arasında bir zamanlar gümrük varmış. Temel hergün bisiklet ve önünde bir kum torbasıyla gümrükten geçermiş. Bir gün Gümrük Memuru bu durumdan kuşkulanmış.

Gümrük Memuru, “Dur. Ne geçiriyorsun gümrükten, demiş.”

Temel,“Kum, demiş.”

Gümrük Memuru kum torbasına elini sokmuş karıştırmış gerçekten sadece kum varmış torbada. Bu olaydan sonra Temel yıllarca gümrükten bisikletle önünde kum torbası olduğu halde geçmiş. Yıllar sonra Trabzon da bir kahvede Temel ile Gümrük Memuru karşılaşmış.

Gümrük Memuru, “Ula Temel artık emekli oldum sana birşey yapamam gerçekten ne geçiriyordun gümrükten?” demiş.

Temel, “Bisiklet.” demiş.

Yurt dışına ürün göndermekiçin iyi Pazar ve ürün seçimi ile mikro ihracat kapsamında e-ticaret yapmak artık çok kolay. Kabul edilebilir risk kapsamında sermayenizin en fazla %40 ile yatırım yapıp en kötü ihtimalle yatırımınızı karşılayabileceğiniz ve denemediğiniz için kendinize kızamayacağınız bir iş kolu. Unutmayın hayat pişmanlıklara vakit ayıramayacak kadar kısa.

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER