E-Ticaret

Yurtdışına Ürün Götüren Kargo Şirketleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Temmuz 2019 12:39:52
0Yorum
531Okunma

Yurtdışına Ürün Götüren Kargo Şirketleri son dönemde artmakla beraber Türk şirketler içerisinde Telekom içerisinden ayrıldıktan sonra PTT marka değerini arttırma adına yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlere hız verdi. Bu anlamda yurtdışına ürün götüren kargo şirketleri arasında özellikle tamamen Türk bir kurum olarak PTT Kargo dikkat çekmekte.

Konşimento Nedir dediğimizde tam çevirisi ile Uluslararası Taşıma Senedi olarak adlandırılmakta olsa da genellikle yurtiçi kargo taşımacılığında kullanılan Sevk İrsaliyesi benzeri örnek verilmektedir. Konşimentonun farkı yurtdışına ürün götüren kargo şirketleri tarafından kullanılan kıymetli evrak hükmünde olmasıdır. Kargo şirketleri bu yurtdışı gönderileri yaparken ulaşım şekline göre (Kara, Deniz ve Hava) Konşimento kullanarak gönderinin muhteviyatı ve fiyat bilgileri beraberinde alıcı firmanın da kullanabileceği ve gümrük kontrolüne uygun bir evrak düzenlemesidir. Gümrük masrafları içerisinde yer alan yükleme, tahliye, terminal ve geçici kabul benzeri işlemler yurtdışına ürün götüren kargo şirketleri yönetiminde olduğu için kargo gönderisinin içerisinde ayrıca fiyatlandırılır.

Yurtdışına Kargo Göndermek

Yurtdışına Kargo Göndermek geçmişte çok yüksek maliyetli işlemler olsa da günümüzde uluslararası e-ticaretin etkinliğine bağlı artan rekabet ile fiyatlar kabul edilebilir rakamlara gelmiştir. Pek tabidir ki gümrük masrafları dahil bir gönderi yaptığınızda bu kabul edilebilir yurtdışı kargo fiyatları, yurtiçindeki e-ticaret de gördüğünüz kargo fiyatlarına kıyasla oldukça yüksek gelebilir ama aslında bu tamamen göreceli bir durumdur.

Yurtdışı Kargo Firmaları

Yurtdışı Kargo Firmaları ülkemizde mikro ihracatta sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları PTT, DHL, UPS ve TNT tarafından yürütülme ve yönetilmektedir.

En İyi Yurtdışı Kargo Şirketleri özellikle ihracat adına çalışacağınız pazar ile direk yakın ilişkili olabilmektedir. PTT Kargo dışında ki çokuluslu olan dünyaca ünlü kargo firmalarının sıklıkla çalıştığı pazarlar sebebi ile daha uygun fiyatlar verebilmeleri söz konusudur. Örneğin DHL Avrupa da oldukça yaygın bir kullanım gösterirken TNT Asya pazarında etkin ya da Amerika kıtasının tartışmasız en büyük kargo firması UPS denebilir.

Bu noktada fiyat ve sağlıklı gönderim araştırması yaparken en iyi öğrenme yolu da müşteri alışkanlıkları ile geribildirimleri üzerine doğru analiz yapmaktır. Hayatta herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz ama müşterilerinizden en fazlasını öğrenirsiniz. Müşterilerinizden gelen sorulara doğru karşılık verebilmek adına yapacağınız araştırma sizi e-ticaret de dahil birçok anlamda yetkin hale getirir. Müşteri geri bildirimi sonrası yetersizliğin kanıtı bir şekilde müşteriyi haksız yere tenkit etmek yerine, müşteriye çözüm üretmek adına 5N 1K temel kuramından hareket ile Ne? Nerede? Ne Zaman? Nasıl? Niçin? Kim? sorularına cevap aramak ve bu cevaplara istinaden yol haritası belirlemek hem sizi işinizde etkili kılar hem de eşdeğerleriniz ile aranızdaki açık farkı ortaya koyar. Kısaca yol göstericiniz müşterinizdir, müşteri odaklı olmayan çözümler orta ve uzun vade de sizlere zarar verir.

Yurtdışına Kargo Göndermenin En Ucuz Yolu

Yurtdışına Kargo Göndermenin En Ucuz Yolu hızlı kargo olarak faaliyet gösteren yurtdışına ürün götüren kargo şirketleri ile yapılacak ikili anlaşmalardan geçer. Özellikle gönderi sıklığınızın artması ile beraber fiyat avantajı talep etmeniz doğal bir süreçtir. E-İhracat planı yaparken unutmayalım en büyük masraf kalemi olan yurtdışı kargodur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Romantik akıma bağlı en büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri olan Victor Hugo’nun güzel bir sözü, “Bazen alabileceğin en büyük intikam, affetmektir ve bazen karşındakine verebilecek en güzel cevap gülüp geçmektir.”

Müşteri ilişkileri de olmak üzere hayat keşke ve öfkelere zaman ayıramayacak kadar kısa.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER