E-Ticaret

Yurtdışına Ürün Satmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

14 Ekim 2019 14:37:38
0Yorum
370Okunma

Yurtdışına Ürün Satmak konusu geçmişte fuarlar, ajanslar ve iştiraklerle yapılan ayrıca çok ciddi bir finansal yatırım gerektiren bir konu idi. Yurtdışına ürün satmak günümüzde dünya ya açılan pencereniz olan e-ticaret yolu ile düşündüğünüzden de kolay.

Yurtdışına Ürün Satmak Vergi konusunda e-ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan e-ticaret gümrük muafiyeti Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırıldı. 150 Euro’yu geçmeyen kitap ve benzeri basılı yayınlardan ise vergi alınmaması öngörülüyor. Ancak bu şartlar dışında yurtdışına ürün satmak vergiye tabidir. ETGB Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yetkili hızlı kargo firmaları tarafından gümrük masrafları dahil olarak yürütülmektedir. Mikro İhracatta kargo firmalarına bir kereye mahsus bazı şirket evraklarınızı sizden alarak sonraki yurtdışı kargo işlemlerinizi aynı yurtiçi kargo işlemleri gibi yönetebilmekteler. Mikro İhracat kapsamı konularda ayrıca bir gümrük müşavirliği hizmeti almanıza gerek kalmaz.

Mikro İhracat KDV iadesi ya da KDV siz gönderi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile yapılmaktadır. Kargo firmalarına verilen işletme evraklarınıza istinaden yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ve fatura ile KDV iadesi alarak iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir şekilde yurtdışına ürün satmak mümkün.

Yurtdışına Satış Siteleri

Yurtdışına Satış Siteleri ile ilgili özellikle şu günlerde çok dikkat çeken bir şekilde hepsiburada.com üzerinden gümrük işlemleri dahil fiyatlar ile yurtdışına ürün satmak oldukça kolay. Özellikle kur farkı kaynaklı piyasamızın yurtdışında ucuz ve uygun Pazar olarak görüldüğü bu dönemde zaten ihracat anlamında başarılı olmak özellikle de e-ticaret ile oldukça kolay.

Yurtdışına Mal Göndermek

Yurtdışına Mal Göndermek için mikro ihracat kapsamında artık kargo kullanımı oldukça yaygınlaştı ki bu gelişmelere istinaden zaman ile yurtdışı kargo ücretlerinin de kademeli bir şekilde azalması olasıdır.

Yurtdışına Ürün Satmak Kargo devreye girdikten sonra oldukça kolaylaşmıştır. Özellikle hızlı kargo firmalarının da gümrük işlemlerini sizin adınıza yürütmesi oldukça büyük bir kolaylık ki artık bu şartlar altında gümrük müşavirliği desteği bile almanıza gerek kalmayacak.

Avrupa’ya Ürün Satmak

Avrupa’ya Ürün Satmak özellikle kur farkı kaynaklı ve kargoda bölgesel olarak daha uygun fiyatlı gönderilmesi sebebi ile oldukça sağlıklı bir ticaret yapılabilecek pazar. İstatistiklerde de kıta Avrupa’sında e-ticaret ile alınan ürünlerin iade oranının oldukça düşük olması da pazarın ayrı bir avantajıdır. Avrupa olsun farklı bir yer olsun yurtdışına ürün satmak iç piyasaya oran ile şu aşamada her açıdan daha avantajlı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Bir makine, bir elektronik bir de bilgisayar mühendisi otomobil ile yolculuk ediyorlarmış. Otomobil işsiz bir yolda arıza yapmış. Makine mühendisi atlamış, “kesin motordandır ben bir bakayım.” orasına burasına bakmış motorun, ama bir işe yaramamış. Ardından elektronik mühendisinin aklına sorunun elektrik aksamından olabileceği gelmiş. O da uzunca bir süre kurcalamış arabanın bir yerlerini ama nafile. Sonunda kimsenin yapacak bir şeyi kalmayınca bilgisayar mühendisi çaresiz bir ifadeyle, “bence bir inip tekrar binelim.” demiş.

Yurtdışına ürün satmak bilgisayar mühendisliği ya da ihracat uzmanlığı gerektiren bir konu değildir. E-Ticaret günümüzde her türlü avantajlı şartın bir arada sunulduğu oldukça kolay bir ticari alandır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER