E-Ticaret

Yurtdışında E-Ticaret Yapmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Eylül 2019 14:10:46
0Yorum
251Okunma

Yurtdışında E-Ticaret Yapmak adına tek gereken yabancı dil ve para birimi seçeneklerini içerisinde barındıran komplike bir e-ticaret yazılımına sahip olmak. Düşünüldüğünde yurtdışında e-ticaret yapmak dışarıdan zor gibi gözükse de sadece dil bilginizin kuvvetli olması yeterli. Yanılmayın e-ticaret yazılımları otomatik çeviri yapmaz, yapsa da sağlıklı olmaz.

İnternetten Yurtdışına Satış Vergi konuları tamamen zaten Avrupa Birliği uyum sürecinde düzenlenmiş ve Türk Ticaret kanununda yerini almıştır. Özellikle küçük ve orta büyüklükte işletmelerin faydalanması adına Mikro İhracat teşviki kapsamında 7.500 £ 150 Kg sınırlarında yapılan her gönderi için KDV iadesi alınabilmekte. Mikro İhracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından gerçekleştirilmektedir. Hem kur farkı kaynaklı hem KDV iadesi kaynaklı iç piyasaya yapılan satışa oranla oldukça fazla kâr edilebilmekte. Vergisel anlamda teşviklerin dışında ayrıca B2B yani toplu ürün satışı anlamında yapılan çalışmalarda hibe krediler de verilmekte. Konu ihracat olunca ve bunu internet üzerinden dijitalleşme ile gerçekleştirirken her anlamda destek bulmanız olası. Ancak ülkemizin en önemli ihraç ürünlerinden olan gıda ürünlerinin gönderiminde hızlı kargo firmaları çok istekli değiller. Mikro ihracatta ürünler pek tabii ki gümrük işlemlerinden geçer.

Bu nedenle gıda ürünlerinin gönderimindeki bürokratik engeller ve prosedür zorluğu sebebi ile çok fazla tercih edilmemekte. Şu bir gerçek e-ticaret de kargo gönderimine uygun ürün tercihi e-ticaret girişimcisi için oldukça önemli.

E-Ticaret Yurtdışı Kargo

E-Ticaret Yurtdışı Kargo konusunda ilgili yetkili hızlı kargo firmalarına (PTT, DHL, UPS, TNT) bir kereye mahsus bazı şirket evraklarınızın kopyalarını paylaşarak gümrük işlemleri dahil fiyatlar üzerinden gönderide bulunabilirsiniz. Yurtdışında e-ticaret yapmak adına kargo gönderilerinde firmalar mesafe, risk ve diğer değişkenlere göre bölgesel bir fiyatlandırma politikası izlemekte olduğu için ihracatta bulunmayı planladığınız ülkeleri bu anlamda belirlemenizde fayda var.

Ürünlerin içerisine kargo fiyatını yüklemek ve ücretsiz kargo ibaresi bulundurmak ta sizi e-ticaret de bir kat daha avantajlı kılar. Dijital pazarlamanın bir etkinliği olarak da ayrıca ürünlerin adeti yükseldikçe fiyatlarını azaltmak da kargo gönderilerinizi azaltacağı için size yine bir maliyet avantajı sağlar.

İnternetten Yurtdışında Ürün Satmak

İnternetten Yurtdışında Ürün Satmak sanıldığının aksine kolay denebilir. Öncelikle e-ticaret kullanıcılarının dünya genelinde profili çok fazla telefon üzerinden bir iletişimi tercih etmeyen bir tüketici grubu. Ancak her anlamda en kötü ihtimalle karşın akıcı İngilizce konuşabilen bir çalışanın olması sizler için avantaj.

Yurtdışına Satış Siteleri için özel yazılım gibi çok maliyetli ve zahmetli bir yol izlemektense konu ile ilgili kurumsal yaklaşımı olan tecrübeli hazır paket yazılım firmalarını tercih etmek çok daha mantıklı. Yurtdışında e-ticaret yapmak zor gibi gözükebilir ama iyi bir yazılım ve teknik destekle beraber konuya sizin göstereceğiniz ilgi ile başarıya ulaşmak çok da zor değil.

Küresel E-Ticaret

Küresel E-Ticaret aslında internetin doğası gereği çok da engellenebilir değil. Kapalı ekonomiye sahip Kuzey Kore gibi birkaç ülke dışında küresel anlamda e-ticaret yapmanıza engel olunması mümkün değil. E-ihracat olarak da bilinen yurtdışında e-ticaret yapmak günümüzde küreselleşmenin etkileri ile oldukça kolaylaşmakta. Google Çeviri üzerinden dahi mailleri yanıtlamanız mümkün olduğu düşünülecek olursa başlangıçta ufak problemlerle karşılaşabilecek olsanız da çözümlenemez değil. Şu aşamada ki ekonomik şartlarda kur farkının yüksekliği kaynaklı yurtdışında e-ticaret yapmak en mantıklı yol olarak gözükmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Sovyet Rusya döneminde Sibirya’daki bir hapishanede üç tutuklu sohbete dalar.

Birincisi, “Beni hapse attılar çünkü fabrikaya hep 5 dakika geç geliyordum. Sabotaj yapacağımdan şüphelendiler.”

İkincisi, “Ben hapisteyim çünkü fabrikaya hep 5 dakika erken geliyordum. Ajan olduğumdan şüphelendiler.”

Üçüncüsü, “Ben fabrikaya hep zamanında geliyordum. Batı icadı bir saatim olduğu için hapse atıldım.”

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı kapalı ekonomiler dışında yurtdışında e-ticaret yapmak için önünüzdeki tek engel sizsiniz.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER